Vedci prichádzajú s dôvodmi, prečo vlasy šedivejú a so spôsobmi, ako tento proces spomaliť

Zdieľať
šediny

Britskí dermatológovia vykonali súbor experimentov a zistili, že vo veku 50 rokov má až 50 % svetovej populácie aspoň 50 % sivých vlasov. Navyše ľudia so svetlou pleťou začínajú šedivieť už po 30 rokoch, potom približne v 40 rokoch a prípade ľudí tmavej pleti sa jedná až o vek 40 a viac rokov. Je to prirodzený proces nazývaný depigmentácia. Niekedy sa však šedé vlasy môžu objaviť už v 20 alebo 30. Prečo sa to stáva?

Prečo vaše vlasy šedivejú, aký problém to môže signalizovať a ako tento proces spomaliť?

Čo dáva vlasom farbu?

Rast a farba vlasov závisí od štruktúry a správnej práce vlasových folikulov, alebo od presných melanocytov, ktoré produkujú melanín. Melanín sa skladá z eumelanínu a femelanínu a v závislosti od množstva a podielu týchto pigmentov sa tvorí celé spektrum farieb vlasov, ktoré sú nám známe. Aktivita melanínu klesá s vekom, alebo pod vplyvom procesov, ktoré sa dejú vo vnútri tela. Doslova prestane spolupracovať s vlasovými bielkovinami, a tak sa začínajú objavovať prvé šedé vlasy pri korienkoch. Proces úplného šedivenia môže trvať až 10 rokov, vlasy nemôžu byť okamžite šedé, aj keď v živote človeka nastane silný stres. Toto napätie môže urýchliť proces zhoršovania štruktúry vlasov.

Dôvody, ktoré vedú k šediveniu

  1. Genetické dôvody. Ak vlasy mnohých členov vašej rodiny v ranom veku boli šedé, je pravdepodobné, že budete mať rovnaký osud.
  2. Problémy so štítnou žľazou.
  3. Nedostatok vitamínov B a železa v krvi.
  4. Užívanie určitých liekov.
  5. Podvýživa, rovnako ako pravidelná konzumácia produktov s vysokým obsahom cukru, múky, glutamátu sodného, ​​soli, farbív.
  6. Fajčenie, ktoré bráni prívodu kyslíka do buniek.

Mýty o šedých vlasoch

Pokiaľ si vytrhnete jeden šedivý vlas, vyrastie vám namiesto toho šesť nových. Počet vašich šedých vlasov sa nezvýši, ale namiesto toho sa môže znížiť, pretože vlasy nebudú rásť. Stáva sa to preto, že folikul sa po trvalom vyšklbnutí poškodí a po nejakej dobe nakoniec zastaví rast tohto vlasu. Ak sa chcete zbaviť šedivých vlasov, môžete ich odstrihnúť pri korienku pomocou nožníc.

Je štruktúra šedých vlasov iná?

Vaše vlasy sa môžu stenčovať. Väčšina sťažností však súvisí so zvýšenou suchosťou a stuhnutosťou vlasov. Ide o dôsledok poklesu aktivity mazových žliaz pokožky hlavy.

Šedé vlasy majú šedú farbu. To je mýtus. V skutočnosti sú úplne šedé vlasy priehľadné. Keď aktivita melanínu klesá, môže dokonca získať aj žltkastý nádych. Zdá sa šedá iba kvôli optickej ilúzii.

Ako bojovať so šedivými vlasmi a zabrániť šediveniu?

Zmeňte svoju výživu a zahrňte do nej zeleninu, ovocie a potraviny bohaté na vitamín B12 (ryby a iné morské plody, mlieko, tvaroh, vajcia, kura), B9 (ryža, šošovica), meď a železo. Nielen, že veľké množstvo bielkovín a vitamínov pomáha vašim vlasom, ale tiež pomôže telu zostať v dobrej kondícii.

Navštívte lekára a pozrite sa na lekárske vyšetrenie, najmä na štítnu žľazu. Šedivenie môže odhaliť problémy, o ktorých nemáte ani tušenie.

Pravidelná masáž hlavy! Zvýši tok krvi do vlasových folikulov a zlepší ich výživu.

Získajte trendy účes! Krátke vlasy vždy vyzerajú skvele, je ľahšie postarať sa o ne a udržať ich požadovaný objem po dlhšiu dobu.

Aplikujte pravidelne masky na vlasy. Vyživujú vaše vlasové korene a aktivujú výmenné procesy. Zmiešajte 2 lyžice kokosového oleja a polovicu citrónu. Ponechajte zmes bokom po dobu cca 10 minút a potom naneste na vlasy, venujte pozornosť korienkom vlasov. Masíruje hlavu. Opláchnite po 10-15 minútach.

Neskrývajte svoje šedivé vlasy. Inšpirujte sa statočnými a slávnymi hercami ako Richard Gere, George Clooney a Jamie Lee Curtis, ktorí dávajú prednosť svojim šedinám.
Tiež si môžete nechať vytvoriť trendy šedé vlasy pomocou farbív. V skutočnosti sú šedé odtiene aktuálne veľmi populárne. Celebrity si týmto trendom tiež prešli a statočne odfarbili niektoré pramene svojich vlasov do šedej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané