Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci prichádzajú s dôvodmi, prečo vlasy šedivejú a so spôsobmi, ako tento proces spomaliť

reklama:
šediny
šedinywww.gettyimages.com

Britskí dermatológovia vykonali súbor experimentov a zistili, že vo veku 50 rokov má až 50 % svetovej populácie aspoň 50 % sivých vlasov. Navyše ľudia so svetlou pleťou začínajú šedivieť už po 30 rokoch, potom približne v 40 rokoch a prípade ľudí tmavej pleti sa jedná až o vek 40 a viac rokov. Je to prirodzený proces nazývaný depigmentácia. Niekedy sa však šedé vlasy môžu objaviť už v 20 alebo 30. Prečo sa to stáva?

Prečo vaše vlasy šedivejú, aký problém to môže signalizovať a ako tento proces spomaliť?

Čo dáva vlasom farbu?

Rast a farba vlasov závisí od štruktúry a správnej práce vlasových folikulov, alebo od presných melanocytov, ktoré produkujú melanín. Melanín sa skladá z eumelanínu a femelanínu a v závislosti od množstva a podielu týchto pigmentov sa tvorí celé spektrum farieb vlasov, ktoré sú nám známe. Aktivita melanínu klesá s vekom, alebo pod vplyvom procesov, ktoré sa dejú vo vnútri tela. Doslova prestane spolupracovať s vlasovými bielkovinami, a tak sa začínajú objavovať prvé šedé vlasy pri korienkoch. Proces úplného šedivenia môže trvať až 10 rokov, vlasy nemôžu byť okamžite šedé, aj keď v živote človeka nastane silný stres. Toto napätie môže urýchliť proces zhoršovania štruktúry vlasov.

Dôvody, ktoré vedú k šediveniu

  1. Genetické dôvody. Ak vlasy mnohých členov vašej rodiny v ranom veku boli šedé, je pravdepodobné, že budete mať rovnaký osud.
  2. Problémy so štítnou žľazou.
  3. Nedostatok vitamínov B a železa v krvi.
  4. Užívanie určitých liekov.
  5. Podvýživa, rovnako ako pravidelná konzumácia produktov s vysokým obsahom cukru, múky, glutamátu sodného, ​​soli, farbív.
  6. Fajčenie, ktoré bráni prívodu kyslíka do buniek.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 1. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.