Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci prezradili, ako sa dá najlepšie chrániť pred koronavírusom: Dodržujte jedno opatrenie!

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

COVID-19
koronawww.gettyimages.com

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v januári uskutočnilo experiment zameraný na efektívnosť nosenia rúšok. Výsledky štúdie tak len potvrdili, že dôkladné prekrytie horných ciest dýchacích patrí k najúčinnejším preventívnym prostriedkom eliminujúcim šírenie koronavírusovej nákazy …

Nosenie rúšok je jedným zo základných preventívnych opatrení proti nákaze. Výsledky januárového experimentu naznačujú, že ide zároveň o prostriedok, ktorý patrí k tým najefektívnejším.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tentoraz porovnávalo účinnosť ochrany lekárskych rúšok v dvoch variantoch ich použitia. Najskôr pozorovali, do akej miery je schopné chrániť pred koronavírusom lekárske rúško prekryté látkovým a potom samotné lekárske rúško pevne priliehajúce na tvár. Vedci v laboratórnych simuláciách zistili, že obe tieto metódy znižujú šírenie infikovaných aerosólových kvapôčok o viac ako 90 percent.

„Rúška sú účinné a ich účinnosť je najlepšia, keď úplne priliehajú na tvár a sú nosené správne,“ uvádza riaditeľka CDC Rochelle Walenskyová. V záverečnej správe sa tiež píše, že nedostatočne priliehajúce rúško blokuje 42 percent častíc uvoľnených kašľaním, zatiaľ čo látkové prekrytie horných dýchacích ciest je účinné na 44,3 percenta. Kombinácia dvoch rúšok však blokovala až 92,5 percenta uvoľnených častíc.

V ďalšom experimente autori štúdie simulovali šírenia koronavírusu dýchaním medzi zdrojom a príjemcom. Keď mal zdroj na sebe dve rúška, expozícia vírusu sa znížila o zhruba 82 percent. Pri použití priliehavého lekárskeho rúška to bolo 63 percent. Keď však boli vybavení dvoma rúškami obaja účastníci simulácie, expozícia sa znížila o 96,4 percenta a pri použití správne upevneného lekárskeho rúška to bolo takmer 96 percent. „Čím skôr si osvojíme správne nosenie rúšok, tým rýchlejšie sa nám podarí poraziť túto pandémiu,“ uzavrel lekár John Brooks z CDC.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 14. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.