Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci odhalili budúce hrozivé dôsledky pandémie koronavírusu: Toto máme čakať v najbližších rokoch!

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Podľa výsledkov najnovšieho výskumu môže ochorenie COVID-19 zásadne ovplyvniť nárast srdcových ochorení v celosvetovom meradle …

Autori štúdie z Baylor College of Medicine v Houstone predpokladajú, že súčasná pandémia sa v budúcnosti odrazí vlnou kardiovaskulárnych problémov a ďalších zdravotných komplikácií. No bude to ešte oveľa horšie !!

Následkom kardiovaskulárnych ochorení podľahlo v roku 2019 na celom svete takmer 18,6 milióna ľudí, čo predstavuje nárast o viac ako 17 percent oproti predchádzajúcemu desaťročiu. Bez ohľadu na pandémiu bude toto číslo narastať, ale odborníci sa domnievajú, že jej vplyv situáciu ešte zhorší. Naznačujú to výsledky novej štúdie, ktorá predpokladá, že globálna záťaž v podobe kardiovaskulárnych chorôb bude v nasledujúcich rokoch prudko rásť ako priamy, resp. nepriamy dôsledok COVID-19.

K téme:

Už vo viacerých predchádzajúcich výskumoch sa uvádza, že koronavírusová nákaza nenapadá len pľúca, ale aj obličky, črevá, mozog, pokožku a u veľkého množstva pacientov i srdce. Podľa niektorých prieskumov dokonca polovica hospitalizovaných covid pacientov po liečbe absolvujú vyšetrenie srdca, vykazuje príznaky abnormalít v jeho činnosti. Nie je však zatiaľ celkom jasné, ako vírus ovplyvňuje samotný orgán. Infekcia však môže spôsobiť silný zápal a práve ten by mohol súvisieť s jeho poškodením. Ďalšou príčinou môže byť tvorba krvných zrazenín, ktoré tiež úzko súvisia s koronavírusom. Samotná infekcia je ale iba časťou problému.

www.gettyimages.com

Odborníci totiž poukazujú aj na problém neskorej diagnózy kardiovaskulárnych ochorení, pretože pacienti v súčasnosti zanedbávajú prevenciu a vyhýbajú sa návšteve zdravotníckych zariadení z obavy pred nákazou. „COVID-19 si vybral obrovskú daň v podobe ľudských životov na celom svete a pravdepodobne je jednou z troch až piatich najčastejších príčin úmrtí v roku 2020. Vplyv pandémie bude mať ale vplyv aj na mieru prevencie a úmrtia na kardiovaskulárne choroby v ďalších rokoch,“ uviedol predseda komisie pre štatistickú aktualizáciu a kardiológ Salim Virani z Baylor College of Medicine na Univerzite v Houstone. Poukázal na to, že nárast kardiovaskulárnych ochorení ovplyvní aj obmedzujúce opatrenia spojené so zmenou životného štýlu. Ľudia totiž počas Lockdownu viac pijú alkohol, menej cvičia a sú vystavení väčšiemu stresu. „Mimoriadne okolnosti spojené s pandémiou zmenili spôsob nášho života, a to vrátane nezdravého správania, o ktorom je známe, že zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb a mozgových príhod,“ vysvetľuje Virani. Nezdravé stravovacie návyky, zvýšená konzumácia alkoholu, nedostatok fyzickej aktivity a spoločenská izolácia alebo strach z vírusu tak môžu mať nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárne zdravie.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 2. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.