Vedci odhalili, aký vplyv má na naše telo spánok v chladnej miestnosti

Zdieľať
spanie

Niektorí spia radšej v chladnej miestnosti a až po uši zababušení v perinách, niektorí zasa vo vykúrenej miestnosti len v ľahkom pyžame alebo ľahkej nočnej košieľke a v priebehu noci zo seba odkopávajú deku. Vedci však majú celkom jasno, čo je pre naše zdravie prospešnejšie – jednoznačne víťazí chladné prostredie, ktoré nám prináša mnoho benefitov. Čo všetko teda môžete znížením teploty získať?

V chladnom prostredí lepšie spaľujete tuky

Môže sa zdať až neuveriteľné, že teplota okolia, zvlášť potom v kľudovom režime ako je spánok, kedy nerobíte nič iné, než odpočívate, má vplyv na chudnutie. Je to ale skutočne tak. Chladný vzduch v priebehu noci pomáha s odbúravaním prebytočných tukov v tele. S nižším počtom stupňov Celzia náš metabolizmus lepšie pracuje a funguje lepšie spaľovanie tukov. Uznajte, že je to skvelý doplnok pre chudnutie, ktorý vás nestojí na rozdiel od cvičenia žiadnu námahu a na rozdiel od zdravého jedálnička neprináša žiadne obmedzovanie sa a pokušeniu v podobe maškŕt a neustálej chuti na ne.

Kvalitnejší spánok a lepší štart do nového dňa

Spánok v chlade je celkovo hlbší a viac prospešný. Vďaka zníženiu teploty si telo lepšie oddýchne, než keby ste v rovnakom čase spali vo vykúrenej miestnosti. Môžete to využiť tak, že si o chvíľu skrátite čas odpočinku, bez toho aby ste prišli o potrebnú nočnú regeneráciu a cez deň tak stihnete viac vecí alebo sa budete pri rovnako dlhom spánku cítiť ráno viac svieži a viac oddýchnutí. Chladnejšie prostredie tiež pomáha až do večera zvyšovať odolnosť voči stresu.

Proti zákerným únavovým syndrómov

Ďalšie štúdie tiež ukazujú, že nižšia teplota na spanie redukuje vznik a pomáha zabrániť prejavenie symptómu fybromyalgie a syndrómu spánkového apnoe. To sú chronické únavové syndrómy, ktoré nám dokážu značne znepríjemniť život a lekári sú dodnes značne bezradní pri ich efektívnej liečbe. Môžeme mať rôzne príčiny a prekúrená miestnosť je bezpochyby jednou z nich. Ako prevencia je studený vzduch, aj keď možno zdravý človek tento benefit nedocení, je v skutočnosti jedným z tých najdôležitejších.

Aký spánok je teda najviac efektívny?

Ako potvrdzujú súčasné objavy, chladné prostredie je pre náš organizmus prirodzenejšie a oveľa viac prospešné, ako prehnane vysoká teplota. Ideálne by malo byť v miestnosti toľko stupňov, aby ste vydržali celú noc pod perinou, neodkopávali zo seba deku. Pokiaľ si musíte zadýchavať potrebnú teplotu s ústami pod perinou, je v okolí príliš veľká zima, ak by ste naopak zvládli ležať aj bez prekrytia, je zase v miestnosti príliš horúci vzduch. Podľa vedcov je táto ideálna zázračná a prospešná teplota stanovená na 15 – 19 stupňov, ale samozrejme vždy záleží na danom jedincovi, jeho otužilosti, ale napríklad aj zdravotnom stave. Ak spíte pri dvadsiatich piatich stupňoch, rozhodne neskúšajte ihneď na prvý pokus extrémne ochladenie, ale postupujte postupne ,opatrným znižovaním teploty si zvykne každý.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané