Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vážne ochorenie? Stačí sa pozrieť na ruky

reklama:
ruky
rukywww.gettyimages.com

Väčšina závažných ochorení nevzniká náhle, len príznaky ľudia často dlhú dobu prehliadajú. Podľa mnohých sa choroby odtláčajú aj do rúk, pacienti však týmto známkam neprikladajú dôležitosť, čo vedie k závažnejším stavom, ktoré sú v neskorších fázach horšie liečiteľné. Na čo ruky upozorňujú, aké choroby ľuďom hrozia pri dlhších prstoch alebo zafarbených nechtoch? V akých prípadoch sa odporúča vyhľadať lekára?

Dlhé prsty a riziko artritídy

Podľa jednej odbornej štúdie u žien, ktoré majú prsty dlhšie ako ukazovák, sú ohrozené artrózou, najmä v kolenách. Podľa vedcov im hrozí až dvojnásobné riziko, ktoré je spôsobené nižšou hladinou estrogénu. U mužov zase významne dlhšie prsty odkazujú na rakovinu prostaty alebo na zvýšenú verbálnu agresiu.

Tras rúk a Parkinson

Ruky sa môžu triasť pri nadužívaní kofeínu v nápojoch a čokoláde, k traseniu môže dochádzať aj vplyvom závažných vedľajších účinkov určitých liekov, najmä antidepresív alebo antiastmatík. V niektorých prípadoch sa trasie len jedna ruka, to môže byť spôsobené neurologickou poruchou, prípadne raným príznakom Parkinsonovej choroby.

Zafarbenie nechtov a obličkové choroby

Nechty majú u zdravého človeka svetlo ružové zafarbenie, ľudia musia spozornieť vo chvíli, keď sa objaví biely základ s hnedou hornou časťou. Tento symptóm je typický pre zvýšenú hladinu hormónov v tele a chronickú anémiu. Všetko nasvedčuje tomu, že obličky nefungujú tak, ako by mali. A čo značí zvislá hnedá linka na nechtoch? Môže ísť o melanóm alebo rakovinu kože, vhodné je navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť.

Slabší úchop v spojení s ochorením srdca

Pevný stisk ruky je známkou sily a taktu, ruka by sa nemala podávať mdle. Niekedy však sily na silný úchop nie sú, čo značí kardiovaskulárne problémy. Fungovanie srdca môže byť ohrozené, na vine môže byť vysoký krvný tlak vedúci k infarktu alebo mŕtvici, ktorá môžu v najhorších prípadoch skončiť fatálne.

Potenie dlaní v súvislosti s menopauzou

Potenie rúk? Často postihuje ženy v menopauze, ktoré trpia návalmi. V nižšom veku môže byť potenie sprievodným javom ochorenia štítnej žľazy. Ďalším dôvodom pre nadmerné potenie dlaní môže byť hyperhidróza, ktorá postihuje asi tri percentá svetovej populácie, je dobré navštíviť lekára, ktorý odporučí liečebný postup alebo vhodný antiperspirant.

Špirálový odtlačok pri vysokom krvnom tlaku

Hladinu krvného tlaku predurčuje už tehotenstvo, pri ktorom dochádza k problémom v určitých fázach. V dospelosti potom môže jedinec trpieť vysokým krvným tlakom, na prstoch rúk sa prejavuje odtlačkom, ktorý pripomína špirálu. Pri špirálach na viacerých prstoch je riziko vyššieho krvného tlaku ešte vyššie.

Bledosť poukazuje na anémiu

Anémia alebo chudokrvnosť môže byť akútneho alebo chronického rázu. Zníženie obsahu hemoglobínu môže byť spôsobený ďalšími ochoreniami, predovšetkým hypotyreózou. Hlavným prejavom anémie je bledosť kože vrátane tej na rukách. Pri prvých prejavoch je dobré navštíviť lekára a podstúpiť laboratórne vyšetrenie krvi.

Krivé nechty upozorňujú na rakovinu pľúc

Jedným zo skorých príznakov rakoviny pľúc je zvlnenie nechtov spôsobené opuchom špičky prsta. Ďalej môžu zakrivené nechty upozorňovať na pľúcnu fibrózu alebo na prítomnosť mezoteliomu. Pri sprievodných tráviacich problémoch môže ísť aj o Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu.

Červené dlane súvisia s ochorením pečene

Intenzívne teplo v rukách alebo začervenanie, ktorému sa hovorí palmárny erytém, sú znaky ochorenia pečene. Pri prvotných problémoch je na mieste objednať sa k lekárovi na prehliadku a oznámiť mu svoje obavy.

Opuchy kĺbov sa spájajú s vysokým cholesterolom

Tuky sa usadzujú aj v kĺboch, čo je príznak hypercholesterolémie. Pacienti, ktorí touto chorobou trpia, majú vysokú hladinu cholesterolu, niekedy až dvojnásobnú oproti zdravým jedincom. Pri zovretí päste sa toto ochorenie prejavuje žltkastými vystúpenými hrbolčekmi na koži.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 22. septembra 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.