Varovné signály domáceho násilia. 10 príznakov, na ktoré si musíte dať pozor

Zdieľať
domáce násilie
Varovné signály domáceho násilia. 10 príznakov, na ktoré si musíte dať pozor Foto: www.freepik.com

Domáce násilie je obrovský problém súčasnej spoločnosti, a často sme si sami na vine, že dovolíme, aby sa z nás stali obete. Aj keď vidíme varovné signály, niekedy nie sme schopní odísť, a tým vystavujeme seba opakovanému násiliu. Ak nechcete byť obeťou, dôkladne si preštudujte tento zoznam varovných znakov, ktoré môžu naznačovať, že ste v nebezpečenstve.

obeť násilia
Varovné signály domáceho násilia. 10 príznakov, na ktoré si musíte dať pozor Foto: www.freepik.com

Varovné znaky domáceho násilia

  1. Príliš rýchly vývoj vzťahu a snaha o pripútanie. Po prvom rande je „hlboko zamilovaný“ a považuje vás za svoju spriaznenú dušu. Neustále vás porovnáva so svojou bývalou a tvrdí, že sa nikdy necítil tak pohodlne a šťastne. Takíto ľudia môžu už po pol roku navrhovať manželstvo a tlačiť vás do sexu, keď nie ste pripravení. Nevážia si vaše hranice, pretože veria, že ste si súdení.
  2. Lož. Stále prikrášľuje realitu a používa malé lži. Ľudia, ktorí trávia veľa času a energie na udržiavanie svojich lží, majú veľké problémy s vyjadrovaním emócií.
  3. Žiarlivosť. Na začiatku sa jeho žiarlivé správanie nezdá byť nadmerné, ale časom začne obmedzovať vašu slobodu a kontakt s inými mužmi. Žiarlivosť sa môže premeniť na posadnutosť a viesť k vážnym následkom.
  4. Ťažké detstvo. Čo viete o jeho detstve? Boli jeho rodičia krutí? Ťažké detstvo samo o sebe nemusí byť problémom, ale ak používa svoje detské zážitky ako ospravedlnenie pre svoje negatívne správanie, je to varovný signál.
  5. Nezodpovednosť. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí nie sú schopní niesť zodpovednosť za svoje emócie a správanie. Je pravdepodobné, že mali ťažké detstvo a používajú minulé traumy na ospravedlnenie svojich nevhodných činov.
  6. Arogancia. Verí vo svoju neomylnosť a myslí si, že je lepší ako ostatní. Potenciálni násilníci majú často hierarchické sebahodnotenie, potrebujú sa cítiť lepší ako ostatní, aby sa cítili dobre.
  7. Láska k izolácii. Títo ľudia majú za cieľ vašu úplnú izoláciu od vonkajšieho sveta. Nechce tráviť čas s vašimi priateľmi a rodinou, ale zároveň vás nezoznamuje so svojimi blízkymi.
  8. Malichernosť alebo precitlivenosť. Násilníci majú nízku sebahodnotu, preto ich ľahko urazíte alebo zraníte. Robia veľa kriku kvôli maličkostiam a vnímajú každú odlišnosť názorov ako osobný útok.
  9. Pohŕdanie. Vždy žartuje alebo si myslí, že žartuje, ale jeho vtipy sú plné sarkazmu alebo povýšenosti. Keď nežartuje, jeho poznámky sú povýšené alebo hrubé.
  10. Agresia. Buďte ostražití, pretože agresívne správanie sa neprejavuje hneď na prvom rande. Akt agresie voči zvieratám alebo deťom alebo verbálne útoky by mali byť považované za varovné signály násilného správania.

Dôverujte svojmu vnútornému hlasu a buďte opatrní. Ak si všimnete niečo podozrivé, radšej odíďte a nedovoľte, aby sa z vás stala obeť!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané