Väčšina Slovákov spí v špine, tvrdia experti. Ako často podľa nich meniť posteľnú bielizeň?

Zdieľať
Väčšina Slovákov spí v špine
Väčšina Slovákov spí v špine, tvrdia experti. Ako často podľa nich meniť posteľnú bielizeň? Foto: www.freepik.com

Čerstvo prezlečená posteľ je raj. Preto je prekvapujúce, že si ju doprajeme tak málo. Ako často by ste mali podľa odborníkov meniť posteľnú bielizeň?

Podľa štatistík väčšina Slovákov mení obliečky raz mesačne. Dôvodom je lenivosť (koho baví večné povliekanie a prezliekanie), ale aj šetrnosť, pretože prací prášok a voda tiež niečo stoja. Odborníci ale tvrdia, že výmena obliečok v tomto limite neprospieva zdraviu. V čom je teda problém? Hoci je spánok viac-menej statická disciplína, telo sa pri ňom zbavuje odpadových látok, potu, zvyškov kože, ale aj niektorých vlasov. Všetok tento odpad sa nabaľuje práve na periny, ktoré sa potom stávajú časovanou bombou najmä pre alergikov.

O tom, ako prať lôžkoviny sa dozviete v príspevku autorky Pod vplyvom čokolády. Viac na kanále YouTube.

Matrac – raj pre roztoče

Podľa vedcov by sa mali periny štandardne prezliekať raz týždenne. Zdá sa vám to veľmi často? Vedci tvrdia, že táto frekvencia je „akurát“. Periny na seba nabaľujú kdečo, ale veľkým semeniskom roztočov sú aj matrace. V jednej posteli je ich až milión a pol! Zbaviť sa ich nie je ľahké, preto sa odporúča matrac chrániť pomocou návlekov či poťahov, ktoré je potrebné tiež raz za čas vyprať.

matrac a roztoče
Väčšina Slovákov spí v špine, tvrdia experti. Ako často podľa nich meniť posteľnú bielizeň?Foto: www.gettyimages.com

Pozor na choroby a miláčikov

pes v posteli
Väčšina Slovákov spí v špine, tvrdia experti. Ako často podľa nich meniť posteľnú bielizeň?Foto: www.gettyimages.com

Frekvencia prania posteľnej bielizne tiež závisí od toho, koľko spáčov vo vašej posteli spí. Pokiaľ ju zdieľate s partnerom a ešte máte pri sebe štvornohých miláčikov, je potreba hygieny o to väčšia. Rovnakú „bakteriálnu“ záťaž má pre lôžko aj prekonaná choroba.

Ak ste sa práve „vypotili“ z nejakej chrípky alebo prechladnutia, nezabudnite si lôžko prezliecť. Inak hrozí, že choroba s vami „poputuje“ ďalej. Preto lôžkoviny po chorobe určite vyperte pri teplote 40 až 60 ° C, ktorá zničí všetky baktérie. Inak môžete povlaky prať aj na nižší stupeň. Látka sa vďaka tomu neopotrebuje a zachová si sýte farby.

Zdroj: goldea.cz, zdenekstanek.cz

muž v posteli
Väčšina Slovákov spí v špine, tvrdia experti. Ako často podľa nich meniť posteľnú bielizeň?Foto: www.gettyimages.com

Používanie posteľnej bielizne má dlhú históriu a jej začiatky siahajú do praveku. Prvé záznamy o používaní posteľnej bielizne môžeme nájsť už v starovekom Egypte, kde sa na spanie používali jemné tkaniny, aby sa zvýšil komfort a hygiena spánku. Starovekí Egypťania cenili bavlnu a ľan pre ich schopnosť absorbovať vlhkosť a poskytovať chladivý pocit, čo bolo v horúcom, suchom klíme veľmi žiadané.

V Európe sa rozšírenejšie používanie posteľnej bielizne začalo objavovať v stredoveku, kedy sa lôžka a ich príslušenstvo stali symbolom bohatstva a sociálneho postavenia. Kvalita a dekorácie posteľnej bielizne odzrkadľovali majetnosť a prestíž majiteľa. Počas renesancie a baroka sa výroba a dekorácia posteľnej bielizne stala ešte sofistikovanejšou, s použitím drahých materiálov a bohatých vyšívaní.

Technologický pokrok v 18. a 19. storočí, najmä vývoj textilného priemyslu počas priemyselnej revolúcie, umožnil masovú výrobu a tým dostupnosť posteľnej bielizne pre širšie vrstvy obyvateľstva. To viedlo k širšiemu prijatiu a používaniu posteľnej bielizne medzi bežnými ľuďmi.

Avšak konkrétne dátumy a podrobnosti o prvom používaní posteľnej bielizne sa môžu líšiť v závislosti od regiónu a dostupných historických dôkazov. Ak máte záujem o špecifické obdobie alebo lokalitu, dajte mi vedieť, a ja sa pokúsim poskytnúť presnejšie informácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané