Väčšina Slovákov si nevedomky ničí batériu mobilu. Fatálne chyby robia pri jeho nabíjaní

Zdieľať
Väčšina Slovákov si nevedomky ničí batériu mobilu
Väčšina Slovákov si nevedomky ničí batériu mobilu. Fatálne chyby robia pri jeho nabíjaní Foto: www.freepik.com

Nabíjanie mobilného telefónu je v dnešnej dobe skoro každodenná záležitosť. Niektoré zlozvyky však môžu byť pre batériu vo vašom mobile osudné. Viete, ako správne nabíjať mobil bez toho, aby ste pritom ničili jeho batériu?

Asi každý by chcel, aby mu nabitá batéria vydržala čo najdlhšie, ale málokto ide tomu naproti. Dlhá životnosť baterky nezávisí iba na správnom nabíjaní, ale aj na tom, ako s mobilným zariadením zaobchádzate. Poškodiť ju totiž môžu aj obyčajné pády. Čo sa týka správneho nabíjania, tak to môže zaistiť životnosť batérie až o dvojnásobok vyššiu! Nerobte zbytočné chyby, ktoré batériu ničia.

Z videa na YouTube, na kanáli NejFake sa môžete dozvedieť 10 užitočných tipov, ktoré zlepšia nabíjanie a ochránia batériu v mobile:

Zapnutý úsporný režim

Rýchlo sa vám vybíja mobil? Vyskúšajte úsporný režim a vypnite niektoré aplikácie! Úsporný režim pomáha udržať telefón dlhšiu dobu nabitý, pretože automaticky znižuje jas a obmedzuje jeho určité funkcie. Veľkými spotrebiteľmi energie sú predovšetkým Bluetooth, GPS, Wi-Fi alebo mobilné dáta. Ak ich teda práve nevyužívate, vypnite ich a sami uvidíte, že sa hneď mobil prestane toľko vybíjať.

Vybitie do nuly

Nechávate svoj mobil kompletne vybiť, aby ste ho potom mohli krásne nabiť do 100%? Bohužiaľ vás sklameme, ale oba tieto kroky nie sú vôbec správne. Úplné vybitie batérie ju akurát ničí a niekedy aj to úplné nabitie. Ideálne je, keď dáte mobil do nabíjačky pri 20% a akonáhle dosiahne 70-80%, môžete ho odpojiť a veselo používať.

Nabíjacie cykly

Životnosť batérie sa udáva v úplných nabíjacích cykloch, čo znamená kompletné nabitie od 0 do 100%. Pokiaľ ale nabijete mobilný telefón päťkrát po 20%, potom to na batériu nemá vôbec žiadny negatívny vplyv, pretože iba dokončíte celý jeden cyklus. Nemusíte preto pri telefóne vyčkávať, než sa plne nabije, pretože sa nič strašné nestane, keď ho odpojíte skôr. Práve naopak! Častejšie a kratšie nabíjanie predĺži životnosť baterky. Po nabití nenechávajte nabíjačky v predlžovačke ani v zásuvke, hrozí samovznietenie aj ich poškodenie.

mobil
Väčšina Slovákov si nevedomky ničí batériu mobilu. Fatálne chyby robia pri jeho nabíjaní Foto: www.freepik.com

Riziko prehriatia

Pri nabíjaní mobilu je rovnako dôležité sledovať ako okolitú teplotu, tak aj teplotu samotnej baterky. Vhodné je nabíjať pri izbovej teplote od 20 do 25 °C. Mobil by ste nemali nechávať ležať na slniečku, ani v perinách, kde môže dochádzať k prehriatiu. To isté platí aj pre používanie mobilu počas nabíjania. Pokiaľ sa začne batéria príliš zahrievať, radšej ho nechajte chvíľu odpočinúť.

Kvalitná nabíjačka

Na životnosť batérie má vplyv aj nabíjačka a adaptér. Najlepšie je používať takú nabíjačku, ktorá bola originálne zabalená spolu s telefónom. Pokiaľ sa vám rozbila alebo je nejakým spôsobom poškodená, vyberajte novú nabíjačku zásadne podľa rovnakých parametrov tej starej. Stretnúť sa môžete aj s rôznymi veľkosťami napätia, ktoré sa prejavuje na rýchlosti nabíjania a životnosti baterky. Čím vyššie napätie, tým rýchlejšie nabíjanie, ale kratšia životnosť batérie.

Zdroj: datahelp.cz, refresher.cz, mobilmax.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané