Množstvo elektrických spotrebičov v domácnostiach stúpa. Kto by nechcel nový sendvičovač, teplovzdušnú fritézu, tyčový vysávač a ďalších skvelých pomocníkov? Problém ale nastáva, keď je nutné všetky prístroje zapojiť do zásuvky. Ktoré spotrebiče sa môžu stať zdrojom veľkého nešťastia?
Zlá elektroinštalácia a nespočet predlžovacích káblov aj rozdvojok je pomerne častá realita v bežných domácnostiach. Niet divu. Elektrických zásuviek býva v obydlí obmedzené množstvo a spotrebičov veľa. Lenže nikto si neláme hlavu nad tým, že ledabolo pripájať jednotlivé káble do zásuviek a neopatrná manipulácia so spotrebičmi môžu vyústiť do veľkého nebezpečenstva. Navyše, nie všetky spotrebiče sú vhodné na pripájanie do rozdvojiek na predlžovačke.
Dobrý sluha, avšak nebezpečný pán
Elektrina a spotrebiče, ktoré ju na svoj chod potrebujú, sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov a ruku na srdce, bez väčšiny si život už nedokážeme predstaviť. Avšak oboje v zlých alebo nepozorných rukách môže spôsobiť veľké, mnohokrát aj smrteľné nebezpečenstvo. Ako sa z nevinného zapojenia spotrebiča do zásuvky môže vykľuť požiar? Na to sa pozrite na video na YouTube kanále záchranný kruh:
Preťažená predlžovačka s rozdvojkou
Pri používaní zásuviek a hlavne predlžovacích rozdvojok venujte veľkú pozornosť tomu, čo do nich chcete zapojiť. Každá zásuvka by mala mať uvedený maximálny príkon, akonáhle predlžovačku preťažíte tým, že do nej zapojíte hneď niekoľko spotrebičov a príkon bude niekoľkokrát vyšší ako je odporúčaný výrobcom, nešťastie na seba nemusí nechať dlho čakať.
Hoci sa to nezdá, medzi chúlostivé spotrebiče sa radí sendvičovač, kulma na vlasy aj fén. Nielenže im rozdvojka v predlžovačke nebude stačiť, zvlášť, pokiaľ k nej sú pripojené ďalšie spotrebiče, pri troche nepozornosti môžu byť nebezpečné samy o sebe. A to kvôli tomu, ako sa pri svojej práci zahrievajú. Konkrétne napríklad sendvičovač sa pri výkone mení na spleť horúcich drôtov. Asi nie je nutné popisovať, čo sa môže v takom zariadení stať, pokiaľ rozžeravené drôty prídu do kontaktu napríklad so zvyškami jedla.
Vždy čítajte návod!
Pre niekoho to môže byť nadľudská úloha, existuje totiž skupina ľudí, ktorí návody zásadne nečítajú. Pri inštalácii elektrických spotrebičov je to ale zásadná chyba. Správna montáž a zapojenie zohráva kľúčovú úlohu nielen pre fungovanie spotrebiča, ale aj bezpečie vašej domácnosti.
V lepšom prípade vyhodíte iba poistky doma, alebo v celom objekte, v tom horšom si môžete zarobiť aj na požiar. Pokiaľ vás čaká zapojenie zložitejších kusov, prenechajte úkon radšej odborníkom. Zároveň udržujte spotrebiče v čistote. Aj malá iskra v kombinácii s prachom môže spôsobiť pomerne veľké nešťastie.
Vyťahujte spotrebiče zo zásuvky
Spotrebiče zároveň v čase, keď ich nepoužívate, vypínajte zo zásuvky. Akonáhle je čas raňajok za vami, odpojte kávovar, sendvičovač, rýchlovarnú kanvicu a ďalšie. Zapájajte ich na striedačku, nikdy nie všetky naraz, zároveň tie, ktoré sa prehrievajú, nenechávajte stáť blízko horľavých materiálov.