V spánku sa regeneruje telo aj myseľ, zbiera sa energie na ďalší deň. Ako si pomôcť k lepšiemu spánku?

Zdieľať
Ako si pomôcť k lepšiemu spánku?
V spánku sa regeneruje telo aj myseľ, zbiera sa energie na ďalší deň. Ako si pomôcť k lepšiemu spánku? Foto: www.freepik.com

Ak je spánku málo, je to zlé, telo totiž ochabuje, nemá energiu, je unavené, malátne. Naopak, keď je spánku veľa, aj to môže škodiť telu , je moc odpočinuté, môže byť tiež malátne a môžu sa objavovať zdravotné problémy a ťažkosti. Spánku človek skrátka potrebuje tak akurát.

Zaspíte neskoro, nespíte pokojne a ráno vás budík prebudí z ťažkého spánku, celý deň ste malátni, ospalí a unavení?

Zlý spánok sa môže podpísať na vašom zdravotnom stave

Okrem únavy, nebude váš imunitný systém dostatočne silný, budete oslabení, môžu vás bolieť oči, štípať oči, cítite sa malátni, unavení, bez energie.

Prečítajte si pár rád ako na lepší spánok

1. Choďte spať pokojní a bez stresu

Mnoho ľudí, keď idú spať, sú naštvaní, rozčúlení, so starosťami, s problémami, ktoré nie sú vyriešené a ktoré vás trápia. Ak tomu tak je, v momente keď idete spať, sa telo upokojí, nepracuje, mozog tak začne preberať všetky starosti a vy budete riešiť problémy a nebudete sa snažiť zaspať. Spať choďte pokiaľ možno nerozhádaní, nie v strese, nechajte starosti za sebou a všetky problémy. Potom sa bude zaspávať omnoho lepšie.

2. Stavte na vhodnú farbu spálne

Čo sa týka farby steny v spálni, tá je tiež pomerne dôležitá. Nie je dobré vymaľovať si spálňu nejakou agresívnou farbou. Nevhodná je červená, fialová, sýto zelená, sýto modrá, tmavo hnedá. Žiadna agresívne farba, najlepšie sú jemné, studené farby, ktoré nijako nerušia spánok a možné zaspávanie. Pre zdravý spánok nie je dobré spať na sedačkách a rozkladacích pohovkách. Ak áno, je dobré mať v rozkladacej sedačke či pohovke dobrý a kvalitný matrac.

3.Nedávajte televíziu do spálne

Nie je dobré tiež zaspávať v miestnosti, kde je televízia a kde sa na televíziu pozeráte. Preto nie je dobré mať televíziu v spálni, z hľadiska zdravého spánku to dobré naozaj nie je. Myslite na to, že ak sa pozeráte v jednej posteli na televíziu, potom ju vypnete a čakáte, že za chvíľu zaspíte, nie je tomu tak. Najlepšie čo pre zdravý spánok môžete urobiť, je to, že na gauči alebo napríklad v kresle sa pozerajte na televíziu a potom si choďte ľahnúť. Pre zdravý spánok nie je tiež dobré, keď sa pozeráte na televíziu a idete ihneď potom spať. Spánok to môže narušiť.

4. Nerobte rušnejšie aktivity pred spánkom

Napríklad počúvať hlasnejšie pesničky, hrať nejaké hry na počítači, na mobile a podobne. Pred spánkom je dobré byť v pokoji.

5. Matrace a posteľ sú dôležité

Pre kvalitný a zdravý spánok je dôležité mať kvalitnú posteľ a hlavne kvalitný matrac. Na matraci nie je dobré šetriť. Matrac má vplyv okrem spánku na chrbát, takže po spánku na nekvalitnej matraci nebudete len ospalí, unavení a bez energie, ale tiež vás môže bolieť chrbát, môže vás bolieť za krkom a podobne.

6. Cvičte počas dňa

Ľudia, ktorí cvičia, pravidelne spia v noci lepšie a počas dňa sa cítia menej ospalí.Pravidelné cvičenie tiež zlepšuje príznaky nespavosti a spánkového apnoe a zvyšuje množstvo času, ktorý strávite v hlbokých fázach spánku.

Čím intenzívnejšie cvičíte, tým silnejší je spánok. Ale aj ľahké cvičenie – napríklad chôdza po dobu iba 10 minút denne – zlepšuje kvalitu spánku.
Nepoľavujte. Môže trvať až niekoľko mesiacov pravidelnej aktivity predtým, ako budete vnímať plné účinky podporujúce spánok. Buďte teda trpezliví.
Cvičenie urýchľuje váš metabolizmus , zvyšuje telesnú teplotu a stimuluje hormóny, ako je kortizol . Snažte sa ukončiť mierne, ale aj intenzívne cvičenie najmenej tri hodiny pred spaním .
Relaxačné cvičenia ako napríklad joga alebo jemné preťahovanie večer,môžu prispieť k podpore kvalitného spánku .

7.Dajte si pozor na to čo jete a pijete pred spánkom

Vaše stravovacie návyky hrajú celkom veľkú úlohu v tom, ako dobre spíte, najmä v čase pred spaním.

Obmedzte kofeín a nikotín . Možno vás prekvapí, že kofeín môže spôsobiť spánkové problémy až desať až dvanásť hodín po jeho užitím! Rovnako tak fajčenie je ďalší stimulant , ktorý môže prerušiť váš spánok, najmä ak fajčíte tesne pred spaním.
Vyhnite sa veľkým a ťažkým jedlám v noci. Pikantné alebo kyslé jedlá môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti a pálenie záhy. To vášmu spánku rozhodne neprospeje.
Vyhnite sa alkoholu pred spaním. Vyvarujte sa tiež príjmu príliš mnohých tekutín vo večerných hodinách.
Odstráňte z jedálnička sladké potraviny a rafinované sacharidy. Konzumácia cukru a rafinovaných sacharidov, ako je biely chlieb, biela ryža a cestoviny počas dňa môže vyvolať bdelosť v noci. Neskôr popoludní už podobné jedlá moc nejedzte. Dajte si radšej zeleninu, chudé kuracie či morčacie mäso, kvaliní biely jogurt a podobne.

8. Zlepšite si prostredie pre spánok

Udržujte ticho v miestnosti, kde spíte. Môžu vám pomôcť aj slúchadlá, ak nemôžete ovplyvniť susedov či dopravu. Ale ticho je dôležité.
Udržujte izbu v chlade. Väčšina ľudí najlepšie spí v mierne chladnej izbe (približne 18 ° C) s dostatočným vetraním.
Uistite sa, že vaša posteľ je pohodlná. Ak sa často prebúdzate s boľavým chrbtom alebo s boľavým krkom, možno budete musieť experimentovať s rôznymi úrovňami pevnosti matraca alebo vankúšov, ktoré poskytujú viac či menej podpory.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané