Je to čiastočná alebo úplná neschopnosť tráviaceho ústrojenstva spracovávať laktózu a v dnešnej dobe sa pomerne často vyskytuje..
Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa prirodzene vyskytuje v každom mlieku, vrátane materského.
Je to pomerne častý jav a postihuje až 75% populácie. Ľudia trpiaci laktózovou intoleranciou musia dodržiavať určitú formu diéty, ktorá im uľaví od značných zažívacích ťažkostí spôsobených konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov.
Porucha vstrebávania laktózy
Intolerancia laktózy patrí medzi poruchy zažívania a je spôsobená poruchou vstrebávania laktózy. Táto intolerancia má rad príznakov a zažívacích ťažkostí , ktoré dokážu skutočne veľmi potrápiť. Je to napríklad hnačka, brušné kŕče a silné nadúvanie . Ľudia trpiaci laktózovou intoleranciou majú zníženú funkciu laktázy, enzýmu potrebného na rozloženie laktózy. Rozoznávame dva druhy laktózovej intolerancie, z ktorých každý má však iný pôvod vzniku.
Primárna a sekundárna laktózová intolerancia
Primárna laktózová intolerancia je ďaleko častejšia. Znižuje sa pri nej funkcia enzýmu laktázy , ku ktorej dochádza postupne počas rokov. Príčina tohto typu neznášanlivosti mliečneho cukru je podmienená čiastočne geneticky. Sekundárna laktózová intolerancia sa vyskytuje ďaleko vzácnejšie. Je spôsobená rôznymi druhmi ochorení , ako je napríklad celiakia – neznášanlivosť lepku. Intolerancia laktózy (alaktázie) môže byť aj vrodená, s tou sa však stretávame ešte zriedkavejšie.
Alergia na bielkovinu kravského mlieka nie je to isté!
Je dôležité nepliesť si laktózovou intoleranciu s alergiou na bielkovinu kravského mlieka, ktorá znamená poruchu metabolizmu . Je možné stretnúť sa aj s psychologickou averziou na mlieko a mliečne výrobky. Rozdielne sú nielen príčiny vzniku týchto problémov, ale aj príznaky a spôsoby liečby. Zo všetkých mliečnych výrobkov možno takmer nulový obsah laktózy nájsť iba v syre, ktorý je tak možné bez väčších ťažkostí konzumovať.
Ako predísť ťažkostiam
Podstatou laktózovej diéty bude dočasne vylúčiť zdroje laktózy, pre dosiahnutie zmiernenie zažívacích ťažkostí. Potom je možné produkty s obsahom laktózy znovu opatrne nasadzovať a stanoviť si individuálne limity. Je vhodné rozdeliť mlieko a mliečne výrobky na niekoľko menších dávok počas dňa , mlieko piť radšej v ochutenej forme a nikdy ich nepiť nalačno . Ďalej potom rozlišovať mliečne výrobky podľa ich konzistencie, napríklad podľa toho, ako dobre alebo zle znášame samotné mlieko, syry, alebo kyslomliečne výrobky.
Nepodceňujte nedostatok vápnika
Nedostatok vápnika , ktorý môže nastať pri dlhodobom vysadení mlieka a mliečnych výrobkov pri nedoplňování vápnika z iných zložiek potravy môže byť pre organizmus nebezpečný. Prejaviť sa môže až za dlhú dobu, za to však intenzívne. Môžeme potom pozorovať bolesti kĺbov, zvýšenú kazivosť zubov, zlú kvalitu a lámavosť nechtov, krivicu a kŕče v svaloch , dokonca aj stratu citlivosti v končatinách, či stratu pamäti a prejavy depresie.