V AKOM VEKU JE VHODNÉ ZAČAŤ S AIRSOFTOM?

Zdieľať
Michael mraz tybprbkmp84 unsplash.jpg
V AKOM VEKU JE VHODNÉ ZAČAŤ S AIRSOFTOM? Foto: unsplash.com

Na túto otázku nie je jednoznačne možné odpovedať číslom, ktoré predstavuje dosiahnutý vek, pretože každé dieťa sa rozumovo a telesne vyvíja inou rýchlosťou. Každopádne, dieťa musí byť rozumovo vyspelé natoľko, aby si nechalo vysvetliť, ako s airsoft zbraňou zaobchádzať a ako ju používať a aby to aj pochopilo a rešpektovalo. Je teda dôležité, aby dieťa vedelo takúto zbraň správne ovládať (v súlade s návodom) a aby bolo zodpovedné a dodržiavalo pravidlá bezpečnosti zaobchádzania s takýmito zbraňami. Dôležitá je v niektorých prípadoch aj istá forma technickej zručnosti. Samozrejme, aj zaobchádzanie s takýmito zbraňami sa musí uskutočňovať pod dohľadom osoby staršej ako 18 rokov. S akými zbraňami teda začať a na čo si dať pozor?

MANUÁLNE AIRSOFT ZBRANE

Do tejto skupiny patria napr. manuálne pištole. Ich nabíjanie sa ovláda ručným pohybom vrchnej časti (záveru), pred každým výstrelom je nutné ich natiahnuť. Tu je veľmi dôležitá telesná vyspelosť vo forme dostatočnej sily v ruke na uskutočnenie nabitia. To, ako ťažko ide daná airsoft zbraň natiahnuť ovplyvňuje výkon zbrane. Výkon zbrani dodáva pružina, preto čím je silnejšia pružina, tým bude väčší odpor natiahnutia záveru. Výber takýchto typov zbraní je ideálne uskutočniť v kamenej predajni, aby rodič s dieťaťom zistil, či dieťa bude mať na obsluhu dostatok sily. Treba podotknúť, že natiahnutie záveru musí byť relatívne rýchle a plynulé. Pomalé, nedostatočné alebo viacnásobne natiahnutie môže mať pre takéto airsoft pištole fatálne následky vo forme zaseknutia niekoľkých guľôčok vo vnútornom mechanizme, prípadne až rozlámanie vnútorných mechanizmov. Keďže táto forma airsoft zbrani patrí medzi tie najlacnejšie (cenová relácia od 10 do 40 Euro), pri fatálnom poškodení vnútorných mechanizmov je ich oprava neekonomická vzhľadom na cenu celej zbrane.

ELEKTRICKÉ A CO2 AIRSOFT ZBRANE

Medzi takéto zbrane patria napr. samopaly s elektrickými motorčekmi, ktoré poháňajú batérie. Nakoľko pružinu, ktorá vystreľuje guľôčky naťahuje motorček, netreba na ich obsluhu manuálnu silu. Stačí vložiť nabitú batériu a len stláčať spúšť. Spravidla dokážu strieľať aj vo full-auto režime, teda niekoľko guľôčok naraz na jedno stlačenie spúšte. Ich obsluha je teda veľmi jednoduchá. Základné prevedenia takýchto samopalov sa pohybujú v cenách od 50 do 100 Eur.

Základné modely CO2 airsoftzbraní sa vyznačujú väčšou energiou strely (výkonom) oproti základným manuálnym a elektrickým airsoft zbraniam. Treba teda dbať na zvýšenú opatrnosť pri používaní z hľadiska bezpečnosti. Tieto zbrane sú poháňané bombičkou s obsahom CO2. Na ovládanie je teda potrebná aj istá forma zručnosti, pretože bombičku treba správne umiestniť a správne dotlačiť pomocou prítlačnej skrutky. Základné modely napr. CO2 airsoft pištolí sa pohybujú v cenách od 50 do 70 Euro.

RADY A ODPORÚČANIA PRE RODIČOV NA ZÁVER

Ak sa rozhodnete svojej ratolesti zakúpiť airsoft zbraň, vždy pamätajte na to, že za ňu nesiete zodpovednosť a manipulácia s takouto zbraňou sa smie vykonávať len pod vašim dozorom. Vysvetlite svojmu dieťaťu ako sa daná zbraň obsluhuje a oboznámte ju aj s pravidlami bezpečnosti. Nakoľko sa vystreľované airsoft guľôčky môžu od cieľa odrážať, vybavte svoje dieťa aj ochrannými okuliarmi. Zdôraznite, že ak sa dieťaťu zdá, že zbraň nefunguje správne alebo vôbec, nech sa nepokúša ju opraviť, ale nech sa obráti na vás s prosbou o kontrolu. Následne vy usúdite, či sa jedná o drobnú poruchu alebo poškodenie, ktoré viete odstrániť, alebo airsoft zbraň zveríte odbornému servisu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané