Nielen plody ale aj listy majú liečivé účinky.
Pri zápaloch ústnej dutiny sa listy používajú pri kloktaní.
Zbierajú sa napríklad na čaj. Sušené listy obsahujú triesloviny, organické kyseliny a flavóny.
Aké má malinový list vlastnosti?
- Poskytne úľavu pri vírusových ochoreniach a horúčke , stimuluje vylučovanie potu a moču , čím napomáha vyplavovanie toxínov z tela.
- Eliminuje bolesť a kŕče, ktoré súvisia s menštruáciou.
- Je vhodný pri rôznych zápaloch v ústnej dutine, ale aj na kožné problémy, pretože má protizápalové účinky.
- Poskytne úľavu pri hnačke .
- Urýchľuje hojenie rán a možno ho aplikovať aj na boľavé kŕčové žily.
- Priaznivo ovplyvňuje trávenie a uľahčuje pôrod. Je vhodný pre tehotné ženy vo vysokom štádiu tehotenstva, pretože stimuluje maternicové svaly.
Ako malinové listy použiť?
Čaj
Čaj pripravený z listov malinovníka sa už celé stáročia užíva ako ľudová medicína . Na prípravu čaju treba 1 a pol až 3 polievkové lyžice čerstvo narezaných listov, ktoré sa zalejú 2,5 dcl vriacej vody a nechajú sa lúhovať 10 – 15 minút . V prípade kupovaných sušených zmesí sa používa na jednu šálku čaju 1 čajová lyžička.
Malinový čaj možno piť pri vyššie uvedených zdravotných problémoch, alebo len ako nápoj v rámci denného pitného režimu. Vedľajšie účinky známe nie sú, no ženám v prvom trimestri sa neodporúča piť viac, než jednu šálku denne.
Ak sa užíva niekoľko dní pred menštruáciou, môže zmierniť menštruačné bolesti. Predpokladá sa, že posilňuje a tonizuje svalstvo maternice a podporuje popôrodné sťahy. Ak sa pravidelne užíva v poslednom trimestri tehotenstva, môže znížiť riziko závažného krvácania počas pôrodu, skrátiť čas pôrodných bolestí a celkovo pôrod zľahčiť.
Malinová tinktúra
Z malinových listov sa dá ľahko pripraviť tinktúra, ktorú možno užívať pri zdravotných problémoch v množstve 3 ml trikrát denne. Pri vonkajšom použití sa aplikuje na postihnuté miesto (kŕčové žily, kožné problémy). Výborná je aj do kúpeľa.
Pripravte si čerstvé malinové listy, kvalitnú pálenku a sklenenú fľašu. Čo sa týka množstva, závisí od vás, ale riaďte sa pomerom 1: 5, čiže na jeden diel rastliny použite 5 dielov alkoholu. Napríklad na 200 g listov potrebujete 1 liter pálenky. Listy najskôr dôkladne umyte a narežte. Dajte do fľaše a zalejte pálenkou cca 1 cm nad listami. Ak treba dolievajte pálenku. Uzavretú fľašu dajte na tmavé miesto a macerujte 14 dní. Priebežne premiešavajte. Potom preceďte a skladujte v tme.
Odvar z listov malín
Odvar z listov malín s prímesou rozdrvených čerstvých plodov a medu je tiež považovaný za blahodárne sérum pre vlasovú pokožku, ktorá vyživuje a zbavuje lupín. Každá žena tiež túži mať krásne a pevné nechty. Aj v tomto prípade sú perfektným riešením maliny. Plody malín aj ich listy sú sú zdrojom vitamínu B2 (riboflavín), ktorý je nevyhnutný pre zdravý rast silných a pevných nechtov.
Aj takto sa dajú využiť malinové listy:
1. Znižujú zápaly
Vyššie uvedený čaj pripravený z listov malín má vďaka svojmu vysokému obsahu tanínu antiseptické a sťahujúce účinky, preto je vhodné použiť ho vo forme zábalu na vyrážky či rany.
2. Posilňujú svalstvo maternice
Posilňujú a tonizujú svalstvo maternice, podporujú jej sťahy a zmierňujú bolesti. Okrem posilňovacieho účinku majú aj účinok uvoľňovací, pomáhajú teda nielen pri pôrodoch, ale aj pri zmierňovaní menštruačných kŕčov.
3. Super na prechladnutie
Nádchu a bolesti hrdla dokážete zmierniť kloktaním čaju z listov malín.
4. Na detoxikáciu tela
Môžete ich použiť ako doplnok detoxikačnej kúry , pretože majú vynikajúce detoxikačné a krv prečisťujúce účinky. Navyše pomáhajú zmierňovať aj symptómy ochorenia močových ciest.
5. Ako náhrada za vitamínové tabletky
Malinové listy obsahujú veľké množstvo horčíka, železa, vitamínov A B C D E, vápnika, fosforu, preto majú blahodarný účinok na kosti, nechty a chrup.