Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úžasne účinky kvetu bazy čiernej

reklama:

Kvet bazy čiernej sa používa v tradičnej medicíne a v mnohých rôznych kultúrach už odpradávna.

účinky bazy
www.gettyimages.com

Pestovať ho človek začal pred 4000 rokmi. Hlavným dôvodom, prečo sú kvety bazy čiernej tak obľúbené, sú jeho antiseptické, antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Tradične sa kvet bazy čiernej používa pri detoxikácii, pri liečbe astmy a alergií.

V kvetoch bazy čiernej vedci objavili niekoľko dôležitých vitamínov, vrátane vitamínu A, B1, B2, B3 a C . Kvet bazy čiernej je bohatý na bioflavonoidy, väčšinou flavóny a flavonoly, ktoré sú najčastejšie známe pre svoje antioxidačné, protirakovinové, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti . Bazové kvety obsahujú chlorogenové kyseliny, ako je kyselina škoricová, ktoré môžu pomôcť proti alergiám, regulovať hladinu glukózy v krvi a majú laxatívny účinok na telo.

1. Proti chrípke a prechladnutí

Prechladnutie spôsobujú vírusové infekcie. Vírusy spôsobujúce prechladnutie sa neustále obmieňajú, takže imunita získaná proti jednej infekcii neochraňuje nutne pred ďalším nachladnutím. Stačí len trochu viac stresu a vyčerpania a prechladnutiu sa môže opäť vrátiť. Medzi príznaky prechladnutia patrí nádcha, bolesť hrdla, hlavy, pocit upchatých dutín, suchý kašeľ, kýchanie, nedostatok energie a nechutenstvo. Ak prechladnutie sprevádza horúčka, pocit chladu, potenie a bolesti svalov, potom už sa jedná o chrípku. Uvedené stavy môže zlepšiť čaj z bazy čiernej , ktorý telo posilní a dodá mu presne tie vitamíny, ktoré v čase prechladnutia potrebuje.

2. Zápaly horných dýchacích ciest

Príčinou zápalu horných dýchacích ciest môže byť vyššie zmienené prechladnutie alebo vírusová infekcia. Medzi prejavy zápalu patrí kašeľ rôzneho stupňa, zvracanie, bolesti hrudníka, zvýšená teplota či pískavé zvuky pri dýchaní. Akonáhle sa u vás objaví aj slabý kašeľ, mali by ste dbať na jeho včasnú liečbu. Skvelú službu vám opäť urobí bazový čaj s medom a citrónom .

3. Poruchy činnosti obličiek

Poruchu činnosti obličiek môže spôsobiť prechladnutie alebo prechladnutia močových ciest, narkóza, alebo určité lieky. Pri ťažkostiach s obličkami sa čo najskôr pokúste o liečbu s jemným močopudným čajom z čiernej bazy . Trochu silnejšie účinky má čaj z koreňa attichu alebo jeho kôry. Tu je však potrebné dávať pozor pri stanovovaní dávky.

4. Na cukrovku

Cukrovka je ochorenie, ktoré vzniká, keď pankreas nedokáže produkovať dostatočné množstvo inzulínu , čo je hormón, ktorý reguluje hladinu krvného cukru. Keď dôjde k tomu, že sa hladina krvného cukru dostane nad 160 miligramov na dl (hodnota obličiek), telo sa začne brániť vylučovaním glukózy močom, aby sa prebytočného cukru zbavilo. Cukor sa musí v moči dobre absorbovať, a preto dochádza tiež k nadmernému vylučovaniu moču , a to má zase za následok nadmerný smäd . Kvôli tomuto procesu majú bunky málo energie. Telo sa preto snažia odbúravať zásoby tuku, čo vedie k úbytku na váhe . V dôsledku poruchy látkovej výmeny je telo veľmi zaťažené, čo vedie k zvýšenej potrebe spánku a celkovému oslabeniu. Používanie bazy pri cukrovke vychádza z niektorých uvedených symptómov (smäd, skoré nutkanie na močenie, úbytok hmotnosti, zvýšená únava, poruchy potencie alebo menštruačné ťažkosti. Kvety bazy čiernej sa v tomto prípade dajú využiť ako detoxikačný prostriedok . Zároveň stimuluje a posilňuje imunitný systém.

5. Proti opuchom

Kvety bazy čiernej sú výborným prostriedkom proti opuchom . Opuchy sa na tele objavujú, keď tekutina z krvi vystúpi z krvného riečišťa a nahromadí sa v tkanivách. Bežné sú opuchy pri dlhom sedení, státí v rovnakej polohe, pri kŕčových žilách alebo v tehotenstve. Niekedy môže dôjsť k naozaj vážnym opuchom. Tie potom môžu byť spôsobené obličkovými, srdcovými alebo pečeňovými ťažkosťami. V týchto prípadoch rozhodne vyhľadajte lekársku starostlivosť. Pri závažných opuchoch sa objavuje ťažká dýchavičnosť, opuchy členkov, nôh, zadku a brucha . Pri ľahkých opuchoch môžete vyskúšať odvodňovaciu kúru , ktorá je však v prírodnom liečiteľstve len sprievodným terapeutickým opatrením. Vždy je potrebné nájsť príčinu týchto porúch.

6. Reumatizmus

Ľudia trpiaci reumatizmom sa stretávajú s celým radom najrôznejších symptómov. Reumatizmus má spravidla infekčné alebo toxické príčiny. Ľudia ho často mylne identifikujú ako inú chorobu. Existuje domnienka, že riziko reumatických ochorení sa zväčšuje pri nízkom príjme antioxidačného selénu a vitamínu A, C a E . Silnejším potením možno podporiť vylučovanie jedovatých látok z tela u mnohých pacientov, a tým dosiahnuť značného zmiernenie ťažkostí. K tomu môže výborne poslúžiť kúra z bazového čaju . Nezabudnite však, že čaj z bazy čiernej je len doplnkovou terapiou.

7. Astma

Astmatické záchvaty sa dostavujú vtedy, keď zápal alebo svalový kŕč vyvolá stiahnutie priedušničiek v pľúcach. Astma sa prejavuje dýchavičnosťou, kašľom, zrýchleným pulzom (až 90 tepov za minútu) a pri ťažkých záchvatoch modranie v tvári. Astma má rôzne stupne závažnosti, od ľahkých záchvatov po tie, ktoré môžu skončiť udusením. Astma je obvykle spôsobená niekoľkými faktormi, ktoré na seba vzájomne pôsobia. Príkladom je kombinácia alergie, infekcie, teploty, podnebie, stresu alebo iného typu úzkosti. Uľahčenie stavu môže priniesť čaj z kvetov čiernej bazy , ktorý zmierňuje minimálne symptómy choroby.

8. Celulitída

Celulitída je estetický neduh prejavujúci sa hrboľatú pokožkou predovšetkým v oblasti zadku a stehien. Pri celulitíde dochádza k zväčšeniu objemu podkožných tukových buniek, ktoré sú vytláčané proti povrchu kože, a vytvára tak na nej nevzhľadné jamky , pripomínajúce štruktúru pomarančovej kôry. V mieste je značne obmedzený prietok krvi a lymfy. Celulitídu ovplyvňuje mnoho faktorov. Čiastočne za jej vznikom stojí dedičné predpoklady , môže mať pôvod aj v sedavom zamestnaní, hromadenie toxínov v tele . Vplyv majú aj hormonálne zmeny, či už prirodzené alebo napríklad spôsobené hormonálnou antikoncepciou. Medzi ďalšie faktory patrí fajčenie, nedostatočný pitný režim alebo dlhé státie. Vzniknuté celulitídy je veľmi ťažké sa zbaviť. Jej priebeh sa však dá zlepšiť. Je dobré si uvedomiť, že tukové bunky sú ku svojej činnosti pripravené už v detstve , ale pravidelný príjem vitamínu C2 (vitamín J) posilňuje a spevňuje spojivové tkanivo. Preto odporúčame, aby ste do svojho jedálnička zaradili viac bazy čiernej.

9. Skvelé účinky na pleť

Kvety bazy čiernej majú upokojujúce účinky a sťahujú póry . Ak chcete zvýšiť čistiaci účinok tejto masky, môžete k nej pridať aj kvet lipy a harmančeka. Sušené kvety bazy čiernej zalejte horúcou vodou. Vychladnutú zmes obohaťte o šťavu zo štvrťky citróna a priložte na očistenú pleť. Nechajte pôsobiť pätnásť minút, umyte si pleť a natrite ju hydratačným krémom. Táto pleťová maska zaručuje radikálne zlepšenie pleti . Výluh z kvetov bazy sa používa na umývanie uhrovitej pleti, alebo sa pridáva do kúpeľov ako prísada, ktorá organizmus vzpruží a posilní.

10. Očista krvi

Čajová kúra z čiernej bazy posilňuje obranný systém organizmu a v pravom slova zmysle čistí krv . Čierny bez má detoxikačné účinky, podporuje vylučovanie vody z tela a činnosť obličiek a preto je vhodné čaj z bazy podávať pri chorobách srdca a obličiek, vodnateľnosti, zápaloch obličiek a pečene

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. júna 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.