Už teraz totiž môžete v lese či na záhradke zahliadnuť prvé zelené lístky rôznych byliniek

Zdieľať
Bylinky

Prelom februára a marca je tá pravá doba pre zber jarných byliniek, ktoré teraz majú najväčšiu liečivú silu.

Niektoré z nich môžete v lese či na záhradke nájsť ešte skôr, než sa na stromoch objavia prvé listy.

Ktoré to sú?

Bylinky
https://www.gettyimages.com/

Medvedí cesnak

Veľmi skoro na jar, keď sú ešte okolité stromy úplne holé, vyrážajú zo zeme prvé lístky cesnaku medvedieho. Ten je prírodným antibiotikom, antioxidantom a zdrojom vitamínu C. Preto pomáha pri chrípke, prechladnutí, bronchitíde a angíne. Tiež dokáže očistiť črevá od vnútorných parazitov. Taktiež reguluje vysoký krvný tlak a poruchy srdcového rytmu.

Pri zbere medvedieho cesnaku najprv premasírujte jeden list v dlaniach. Ak skutočne vonia po cesnaku, máte vyhrané a môžete sa pustiť do opatrného otrhávánia jeho listov. Doma ich potom zmrazte, usušte alebo rovno spracujte ako chutnú a zdravú prísadu do polievok, nátierok a mäsitých jedál alebo suúer vec je pesto, ktoré si zachová vitamíny. Použiť ho môžete aj ako tinktúru..

Púpava lekárska

Už od počiatku marca môžete zbierať koreň, listy aj vňať púpavy. Budú sa vám hodiť na očistnú kúru pečene a na liečbu urologických problémov. Púpava má blahodarný vplyv aj pri hojení kožných ťažkostí ako sú lišaje a vyrážky.

Pretože doslova prečisťuje krv, je vhodná aj pri liečbe dny a reumatizmu. Listy púpavy stačí odtrhnúť, umyť a pridať do jarných šalátov. Alebo ich môžete spariť šálkou horúcej vody a nechať chvíľu lúhovať.

Pripravíte si tak liečivý čaj, ktorý doslova naštartuje náš metabolizmus. Korene púpavy je potreba dôkladne vydrhnúť pod tečúcou vodou, nakrájať a opatrne usušiť vo vlažnej rúre.
Potom ich pomeľte či nadrvte.

Žihľava dvojdomá

Na jar je ideálny čas aj pre zber mladej žihľavy. Už preto, že táto zdanlivo obyčajná rastlinka účinne zaháňa nepríjemnú únavu spojenú s koncom zimy. Navyše žihľava skvele čistí krv, pomáha pri prechladnutí a vie detoxikovať organizmus.

Žihľavový čaj sa odporúča aj tým osobám, ktoré trpia nedostatkom železa. Naviac skutočne pomáha aj pri obyčajnom prechladnutí alebo nepríjemnej chrípke. Na liečebné účely zbierajte samotné listy žihľavy alebo celé vŕšky rastlín aj s listami.

Potom ich môžete konzumovať čerstvé alebo si ich sušte na neskôr. Čerstvé žihľavy môžete tiež pridávať do polievok, šalátov alebo špenátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané