Fľaky, fľaky, fľaky
Je jedno, kde škvrna je a čo ju spôsobilo. Pri jej likvidácii je zásadné, aby ste sa do odstraňovania pustili včas – ideálne ihneď potom, čo vznikla. Čím dlhšie ju necháte bez zásahu, tým klesá šanca, že sa jej bezo zvyšku a bez následkov zbavíte.
Tu je ideálny postup:
Škvrnu namočte – a je jedno, na akom materiáli je. Potrebujete, aby nezaschla a do tkaniny sa „nezažrala“. Ak je to možné, pridajte do vody niektorý z prípravkov na škvrny, keď ho nemáte, potom treba trochu prášku či gélu na pranie. Gél je lepší, rýchlejšie sa rozpustí a vnikne do tkaniny.
Netlačte na pílu – ani vo vodnom kúpeli, nieto nasucho škvrnu nedrhnite a ani inak sa ju nesnažte mechanicky zlikvidovať. Väčšinou dosiahnete opaku a špinu natlačíte hlbšie do vlákien.
Rozlišujte – zásadné je zohľadniť pôvod škvrny a podľa toho vybrať vhodný tip odstraňovača a postup čistenia.
Vyznáte sa v škvrnách?
Variácií, a teda aj metód čistenia, je veľa. Všeobecne možno rozdeliť na škvrny rastlinné, spôsobené ovocím, zeleninou, šťavami, trávou, čajom, kakaom a trebárs aj marmeládou. Ďalšou skupinou sú škvrny mastné – od oleja, omáčok alebo aj make-upu. A treťou skupinou sú fľaky pigmentové, medzi ich pôvodca patrí hrdza, sadze, krv i rúž.
Ako na to
Rastlinné škvrny od trávy či ovocných štiav je potrebné ihneď namočiť a potom vybieliť. Hodia sa na ne sypké pracie prášky s bielidlom alebo môžete kúpiť perkarbonát sodný – je skvelý aj na pranie klasických látkových plienok. Ďalej možno užiť technický lieh aj žlčové mydlo .
Na zelené škvrny od trávy babské rady zmieňujú aj potieranie octom či kyselinou citrónovou. Menej tradičné je v úlohe čističa mlieko. V každom prípade musíte škvrnu navlhčiť a naniesť na ňu liek, prípadne ju do spomínaného čističa či roztoku namočiť, a nechať pôsobiť – pár hodín, ideálne cez noc – a potom všetko vyprať.
Mastné škvrny pomôže odstrániť prášok na pranie i prácia sóda. Vždy použite najteplejšiu vodu, ktorú materiál zvládne. Ak nehrozí vymývanie farieb, môžete zapojiť žlčové alebo jadrové mydlo. Prvou pomocou je kvapka prípravku na umývanie riadu, ktorú nanesiete priamo na fľak. Babičky sypali na mastnotu zemiakový škrob, nechali do druhého dňa a potom všetko vyprali v teplej vode s mydlom. Škrob možno nahradiť aj detským púdrom a v prípade núdze môžete na škvrnu pritlačiť striedku z chleba a vysávať mastnotu do nej – a potom samozrejme tiež vyprať. Z menej tradičných tipov je umelé sladidlo – teda sypká forma, ktorá po nasypaní na škvrnu vytiahne mastnotu. Potom stačí len vyprať.
Pigmentové škvrny , to je väčšinou oriešok. Možno to doložiť na škvrnách po rúži , ktoré sa nie vždy podarí odstrániť bez razantného a včasného zásahu. Zásadné pritom je, aby ste sa do toho pustili veľmi rýchlo. Na tieto fľaky platí žlčové mydlo, technický benzín, bielidlo – napríklad spomínaný perkarbonát. Pozor ale na to, čo čistíte, pretože tieto kalibre sa nehodia na jemné a citlivé materiály. Na ne môžete vyskúšať odličovací prípravok s alkoholom, potom stačí vyprať v roztoku vody a žlčového mydla.