Na všetkých týchto textíliách, s ktorými prichádzame denne do styku, denne ich používame a denne sa do nich utierame, zanechávame stopy nášho potu, kožného mazu a ďalších telesných nečistôt. To platí najmä o posteľnej bielizni, osuškách a uterákoch. Meníte a periete ich správnym spôsobom a dostatočne často? A čo potom kuchynské utierky?
Obliečky, plachty, prikrývky a vankúše
Posteľnú bielizeň je dobré meniť každé dva týždne, v prípade choroby a tým zvýšeného potenia potom samozrejme aj častejšie. Zvyšky potu, odumreté kožné bunky, prach a vlasy, to všetko je dokonalým prostredím pre množenie roztočov a baktérií. Perieme na 60 až 90 stupňov Celzia. Nezabúdajte ani na čistotu prikrývok a vankúšov, ktoré by sme mali nechať vyprať, najlepšie v čistiarni, a to najlepšie každých šesť mesiacov.
Ako prať uteráky a osušky?
Uteráky a osušky perieme zvyčajne aspoň raz týždenne. V teplom a vlhkom prostredí sa mikroorganizmy množia ešte rýchlejšie, preto pravidelné pranie kúpeľňových textílií nepodceňujme. Uteráky a osušky perieme minimálne na 60 stupňov a zavesíme ich tak, aby rýchlo a dobre vyschli.
Pranie kuchynských utierok
O kuchynských utierkach sa s obľubou píše, že sa v nich bežne udržuje niekoľkonásobne vyššie percento baktérií než napríklad na záchodovej doske. Utierkou pritom bežne utierame stôl, pracovnú dosku v kuchyni, sporák, siahneme po nej, keď potrebujeme rýchlo zotrieť rozliatu limonádu, utrieme do nej ruky dieťaťa. Utierky by sme mali často meniť a prať po dvoch až po troch dňoch. Na udržanie maximálnej hygieny by sme tiež nemali používať jednu utierku na mnohé účely, ale ideálne mať jednu utierku na utieranie rúk počas varenia, jednu na riad a jednu na utieranie kuchynských plôch.
Perte častejšie ak máte doma alergika
Ak trpíte vy alebo niekto vo vašej domácnosti alergiami, je nutné brať zreteľ na túto skutočnosť a prať čo najčastejšie. Predovšetkým potom ak ide o alergiu na prach alebo priamo na malé organizmy typu roztočov. Tie sa živia práve zvyškami, ktoré sa prirodzeným spôsobom odlupujú z ľudskej pokožky. K príznakom alergie na roztoče patrí pretrvávajúca nádcha, kýchanie a svrbenie. Roztoče hynú pri veľmi nízkych alebo naopak veľmi vysokých teplotách. Pranie na vyššie teploty bude v tomto prípade žiadúce. Nezabúdajme však, že roztoče žijú v hojnom množstve tiež v kobercoch, v kúpeľňových predložkách, závesoch a dokonca aj v plyšových hračkách. Venujte preto čas tiež ich pravidelnej údržbe.