Ako ušetriť na kúrení? Teplotu v domácnosti určite znížiť môžete, ale sú tu aj ďalšie triky, ktoré sa rozhodne môžu hodiť!
Ako mať doma teplo, ale šetriť?
S chladnejšou časťou roka prichádza nutnosť poriadne si doma prikúriť a zároveň aj obava o to, koľko to bude tento rok stáť aj ako na vykurovaní ušetriť. Prvé, čo príde na myseľ, je zníženie teploty a rozhodne to je dobrý nápad. Pravdou je, že na spánok je ideálna teplota 19 °C, niekedy sa uvádzajú aj teploty o stupeň alebo dva nižšie, aj denné teploty je možné znížiť na ešte únosnú hodnotu.
Okrem zníženia teploty ale rozhodne môžete urobiť aj množstvo ďalších opatrení, vďaka ktorým ušetríte. Ktoré sú to? Niekoľko ďalších tipov vám prezradí aj autor tohto príspevku z YouTube kanálu How to Adult.
Temperovanie sa niekedy predraží
Ďalším celkom logickým nápadom je využitie možnosti vykurovať len v určitú dobu počas dňa. Byt môže byť počas vášho pobytu v práci temperovaný len na nutných napríklad 15 ° C a ohreje sa na požadovanú izbovú teplotu až v určitú hodinu, ideálne pred príchodom zo zamestnania. Dáva to zmysel, ale len v niektorých prípadoch. Zistite, ako funguje váš kotol a či je pre vás tento spôsob vykurovania skutočne energeticky výhodnejší. V mnohých prípadoch je skokové zahrievanie výrazne drahšie ako rovnomerne vykurované miestnosti počas celého dňa. Možno ale bude vypínanie kúrenia či temperovania vhodné v prípade, že opustíte dom na niekoľko dní.
Odvzdušnite radiátory
Na začiatku každej vykurovacej sezóny je rozhodne nutné kúrenie odvzdušniť. Pokiaľ ste zabudli, potom samozrejme môžete kúrenie zbaviť bublín vzduchu kedykoľvek, len si dajte veľký pozor na vytekajúcu či dokonca prskajúcu vodu a paru, ktorá vás môže opariť, pokiaľ odvzdušňujete v okamihu, keď kúrenie beží. To, že je odvzdušnenie nutné, poznáte podľa toho, že vykurovacie teleso hreje intenzívne len na jednej strane a druhá je len vlažná.
Udržte teplo vo vnútri a nechajte vzduch cirkulovať
Vetranie bytu je rozhodne dobrý nápad z mnohých dôvodov, ale aj jednak je vhodné intenzívne vyvetrať niekoľko minút a po druhé je nutné na týchto niekoľko minút znížiť požadovanú teplotu vykurovania či kotol vypnúť. Počas vetrania by ste kúrili zbytočne. Dobrý nápad je rozhodne zamedziť úniku tepla. Klasicky ide o vchodové dvere, ktoré môžu byť ešte zaistené ťažkým závesom alebo dekou, ktorá priestor tesne za dverami úplne uzavrie a chlad nepustí ďalej.
Termofólia pomôže
Hodí sa tiež myslieť na rozmiestnenie nábytku a či by nebolo vhodné teplo odrážať dovnútra. To je možné pomocou špeciálnej termofólie, ktorú môžete umiestniť za radiátor, aby sa neohrievala stena, ale aby išlo teplo do izby.
Pozor na rozmiestnenie nábytku
Navyše je významne lepšie, pokiaľ nie je radiátor zaskladaný nábytkom. Vzduch v miestnosti potom necirkuluje a ohrieva napríklad zbytočne sedačku alebo skriňu. Ideálne by mal byť priestor pred radiátorom voľný a nábytok rozmiestnený tak, aby sa priestor mohol prehriať rovnomerne. Podobne môžu teplu brániť aj závesy.