Ak máte pocit, že je utieranie prachu zbytočná činnosť, možno to len nerobíte správne.
Nielenže mikročastice, ktoré sa usadzujú na všetkom povrchu v našich domovoch, nevyzerajú príliš pekne na pohľad, ale aj zhoršujú kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Tu je niekoľko tipov, čo robiť a čoho sa naopak vyvarovať pri tejto neobľúbenej časti domácich prác.
Na nič nečakajte a pustite sa do práce
Pravidelné upratovanie je oveľa menej náročnejšie, než keď sa vám prach na všetkom usadí vo vrstvách. Keď sa do upratovania pustíte hneď, uľahčíte si prácu, ktorá vás bude čakať nabudúce.
Zvoľte vhodné čistiace prostriedky
Nikdy nepoužívajte klasickú prachovku z pravého či umelého peria. Tá špinu a prach okolo akurát rozvíri namiesto toho, aby všetko zostalo zachytené na nej. Oveľa lepšia voľba je prachovka z mikrovlákna, ktorá dokáže špinu polapiť vnútri. Dobre bude fungovať tiež navlhčená handrička a nezabúdajte tiež na pravidelné čistenie náčinia, ktoré k upratovaniu používate. Špinavým náradím nikdy nič nevyčistíte.
Keď si navlečiete gumové rukavice, môžete dostať prach z hlbín polstrovaného nábytku. Následne na vysávač nasaďte nadstavec na nábytok a poriadne ho vyčistite. Pomocou vysávača možno tiež odstrániť prach a pavučiny zo stien. Použite čistý maliarsky štetec na zaprášené žalúzie a akýchkoľvek drobných dekorácií.
Skryté miesta
Nezabúdajte na miesta, na ktoré nejde poriadne vidieť alebo sa k nim dokonca aj ťažko dostáva, ako sú rôzne vetracie prieduchy, vrchné časti zásuviek a vypínačov, povrchy ústredného kúrenia a podobne. Čas od času odtiahnite aj ťažšie kusy nábytku a zbavte sa chuchvalcov prachu, ktoré sa pod nimi postupne nahromadili. Odbremeniť od nánosu prachu potrebujú aj izbové rastliny. Utrite im listy mäkkou navlhčenou handrou alebo hubkou.
Dôležitý je aj správny postup. Začnite hore a postupne sa prepracujte až dole. Najprv sa pustite do lustrov, ďalšieho osvetlenia a stien a potom pokračujte cez povrchy skriniek smerom nadol..