Slovo úpal počúvame počas horúcich letných dní častejšie ako inokedy, niet sa čomu čudovať. Ide o veľmi vážny problém, pri ktorom môže dôjsť k zdravotným komplikáciám dokonca vedúcim k úmrtiu. Teplo a slnko najviac ohrozujú skupiny ako deti, seniori alebo aj tehotné ženy. Pri poskytovaní prvej pomoci pri úpale nesmieme zaváhať, potrebné je konať ihneď. Ak základné rady nepomôžu, nutné je volať odbornú pomoc.
V týchto horúcich dňoch sa naše telo ľahko prehreje, o to skôr k úpalu dôjde u detí. Je potrebné sa pred úpalom chrániť, predstavuje totižto riziko pre náš organizmus a môže byť dokonca život ohrozujúci.
K úpalu dochádza pri nadmernom vystavení sa slnku a teplu, či fyzickej aktivite počas horúcich dní. K úpalu môže dôjsť aj v nečakaných priestoroch ako napríklad počas cesty v neklimatizovanom prehriatom autobuse či aute, pobyt v rozhorúčenej miestnosti, v športových halách alebo kostole.
Dôvodom môže byť tiež niekoľko faktorov. Tými sú najčastejšie nevhodné oblečenie, ktoré je nepriedušné, hrubé a brániace odovzdávaniu tepla. Spôsobiť ho môže aj spomínaná fyzická aktivita počas horúčavy alebo ide o oslabený organizmus, choré srdce či endokrinný systém.
Vhodné je tiež počas horúčav vyhýbať sa konzumácii alkoholu a pitný režim dodržiavať skôr pomocou čistej či minerálnej vody.
Deti a citlivé skupiny
U detí dochádza k úpalu ľahšie, často pri hre nemyslia na prijímanie tekutín, nechránia sa pred teplom a slnkom. Taktiež seniori zabúdajú piť, majú totiž znížený pocit smädu. Staršie osoby majú potrebu sa obliekať viac a to aj počas horúčav. Ide aj o to, že mnohí majú prevládajúce pocity chladu.
Je nutné sa vyvarovať riziku úpalu. V horúcich dňoch minimalizujme pobyt a aktivity vonku na priamom slnku a v horúčavách. Dôležité je chrániť si hlavu aj telo pred priamym slnečným žiarením a prijímať dostatok tekutín.
Aké sú teda príznaky úpalu? Prejavuje sa najmä príznakmi ako bolesti hlavy, únava, slabosť, závraty a točenie hlavy, bolesť svalov, zmätenosť, sťažené dýchanie, búšenie srdca aj zvýšená teplota. Môže sa tiež prejavovať vracaním, svalovými kŕčmi, kolapsom až bezvedomím.
Stavy pri úpale môžu viesť až k poškodeniu orgánov alebo opuchu mozgu. Úpal u detí je o to horší, že k nemu dôjde rýchlejšie, treba teda dávať o to väčší pozor.
Prvá pomoc pri úpale
Čo robiť, keď už k úpalu dôjde a aká je prvá pomoc? Najdôležitejšie je ihneď konať. Najskôr postačí pacienta premiestniť do chladnejšej miestnosti, aby sa jeho telo ďalej neprehrievalo. Môže sedieť aj ležať, dôležité je, aby mal pohodlný odev, voľný a priedušný.
Vyhýbame sa príliš chladným a silno klimatizovaným miestnostiam. Pacient by mohol upadnúť do šoku, čo skutočne nechceme.
Pacient musí mať pokoj a môžeme pristúpiť k jeho ochladzovaniu. Použijeme vlažnú vodu, či obklady. Taktiež podporujeme uňho pitný režim zabezpečený najlepšie minerálnou vodou, vhodné sú aj riedené ovocné šťavy, prípadne roztok minerálov či solí. Vyhýbame sa sladeným a sýteným vodám.
Úpal môže byť stav ohrozujúci život. Pokiaľ je človek trpiaci úpalom v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy a ihneď volajte rýchlu záchrannú službu. Pri zlyhávaní životných funkcií začnite masáž srdca a umelé dýchanie.
Tento článok nie je autorským obsahom DRAN.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.