Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Umývate sa každý deň? Odborníci tvrdia, že si tým poškodzujete kožu. Ako často by ste sa mali sprchovať?

reklama:
sprcha
sprchawww.gettyimages.com

Väčšina z nás sa sprchuje aspoň raz denne, niektorí pravdepodobne aj častejšie. Jedinou otázkou je, či je to pre nás dobré? Vedci hovoria, že by sme mali zmeniť svoje návyky. A hovoria vám, ako často by ste sa skutočne mali umývať. Argumentujú tým, že nie je potrebné umývať sa tak často. V skutočnosti si ubližujeme, pokiaľ sa sprchujeme každý deň.

Ako často sa sprchujete?

Americká dermatologická spoločnosť, medzinárodne uznávaná lekárska autorita, vydala odporúčania pre rôzne skupiny ľudí. V závislosti od veku by mala byť frekvencia kúpania rôzna. U malých detí niekedy stačí jeden dva kúpele týždenne. Bavíme sa samozrejme o takých skutočných kúpeľoch, dlhých, s umývaním hlavy. Deti, ktoré sa umývajú príliš často, môžu mať problémy s pokožkou, kúpanie nadmerne vysušuje, trhá lipidový povlak. Nečistoty môžu byť deťom paradoxne zdraviu prospešné, telo sa vďaka nim stane odolnejším, ich malé množstvo môže byť naozaj pozitívne.

A čo dospelí?

Tu je vec zložitejšia. Niektorí dermatológovia tvrdia, že rovnako ako u detí aj u dospelých stačí poriadny kúpeľ raz až dvakrát týždenne. Keďže si to však väčšina z nás nevie ani predstaviť, nie je nutné na hygiene tak drasticky šetriť. Ukazuje sa, že aj každodenná sprcha môže zostať, ale je potrebné v nej urobiť nejaké zmeny.

Aký druh sprchy?

  1. Nech je to naozaj krátka sprcha – skôr umývanie tela, nie drhnutie.
  2. Voda by mala byť vlažná, nie horúca.
  3. Odložte sprchové gély. Horúca voda v kombinácii s mydlom pokožku vysušuje, takže je oveľa náchylnejšia na akékoľvek podráždenie.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.