Uhorka pre krásu aj zdravie

Zdieľať
Uhorky

Hadovka a nakladačka

Uhorky
https://www.gettyimages.com/

Sú známe dva druhy uhoriek. Jednak uhorka dlhá a štíhla s hladkou šupkou, ktorú poznáme ako šalátovú. Tie druhé bývajú silnejšie, s bradavičnatou šupkou, ktoré nikdy nenechávame dorásť. Naopak tie najvyhľadávanejšie sú drobnejšie plody (o veľkosti 7 – 9 cm), ktoré nakladáme. Tento druh poznáme ako nakladačky.

Čo uhorka skrýva

Dužina sa skladá z viac ako z 95% vody, 2,5% cukru a minerálov. Nezanedbateľné je aj množstvo vitamínov, predovšetkým C, B1 a B2. Cenné sú i bielkoviny, ktoré prečisťujú ústrojenstvo, povzbudzujú ľadviny, obmedzujú bunkové bujnenie a pôsobia hojivo na pokožku. Vytlačená šťava posilňuje pružnosť vlasov a väzivových tkanív. Preto tiež často prikladáme plátky uhorky na pleť a oči. Uhorky pleť prečisťujú, upokojujú zápaly a opuchy očí.

Ako ich nakupovať a skladovať

Vďaka tomu, že si uhorku môžeme pestovať v skleníkoch, je táto zelenina ku kúpe po celý rok. Vonkajšie odrody dozrievajú od júla do októbra. Kupujeme vždy rovnomerne zelený tuhý plod – bez trhliniek a kazov. Uhorka začína hniť od špičky! Niektoré druhy bývajú nahorklé.. V chladnej miestnosti nám uhorka vydrží 3 – 4 dni. V chladničke ju môžeme bez obáv skladovať aj týždeň. Ak chceme urýchliť dozretí uhoriek, skladujeme ich spoločne s paradajkami.

Zdravé využitie uhorky

Uhorka je najchutnejšia v najrôznejších šalátoch. Olúpané a rozkrájané plody trpia vzdušným kyslíkom, tým dochádza k veľkým stratám vitamínu C, preto ich krájame až pred konečnou úpravou. Uhorka sa pridáva do studených polievok, na obložené sendviče a chlebíčky. Nastrúhané uhorky sa pridávajú do jogurtov a tvarohov . Tiež ich môžeme rovnako ako cuketu plniť mletým mäsom a zapekať . Osolením uvoľní uhorka vodu, ktorú môžeme podľa potreby zliať. Uhorka je veľmi žiadanou zeleninou pri udržiavaní štíhlej línie a pri rôznych diétach. Tiež ju nájdeme v rade kozmetických prípravkov.

Ako nezničiť vitamíny

K lúpaniu, škrabaniu a krájaniu používame len ostré škrabky a nože z nehrdzavejúcej ocele. Aj naše strúhadlá by mali byť z nerezu, zamedzíme tak styk uhorky s ťažkými kovmi, ktorý napomáhajú jej okysličovaniu. Na podávanie a prípravu pokrmov berieme príbory a riad z dreva a umelých hmôt, skla alebo nehrdzavejúceho kovu.

Uvíta ju aj pleť

Nastrúhajte si teda uhorku do kyslej smotany a očistime si tvár touto „pleťovou maskou“ od zimného chladu. Dajme si dva chladivé plátky na unavené oči a hneď budeme svet vidieť jasnejšie. A kto má pevnú vôľu, môže držať dennú uhorkovú diétu – ráno uhorka, na desiatu pol uhorky, na obed uhorka, na olovrant pol uhorky a na večeru ešte jedna uhorka. A na pitie uhorková šťava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané