Účinné hnojivá pre izbové aj záhradné rastliny

Zdieľať
Manganistan

Nie je tajomstvom , že pre krásne kvitnutie rastliny potrebujú nielen dobré zalievanie, ale aj hnojenie. 

Aj skúsení záhradkári vedia, že nie je nutné kupovať drahé hnojivá a často je možné využiť aj mnoho prostriedkov a produktov ktoré sa bežne nachádzajú v našich domácnostiach.

Peroxid vodíka

s výnimkou priameho použitia na lekárske účely je široko používaný v každodennom živote. Vedecké a populárne metódy preukázali a otestovali svoje činnosti – schopnosť zabíjať baktérie a pracovať ako oxidant.

Z tohto dôvodu je široko používaný v rôznych sférach ľudskej činnosti. Dovoľte, aby sme sa zaoberali používaním peroxidu vodíka v záhrade a zeleninovej záhrade.

Peroxid vodíka v zálievke dodáva rastline ďalší kyslík, ktorý výrazne zlepší priebeh fotosyntézy.
Pridaním peroxidu do zálievky pomôžeme aj ďalším metabolickým procesom rastliny:
– Pomáha zoxidovať ťažké kovy, ktorý je potom rastlina schopná vstrebať
– Pomáha koreňovej štruktúre k vývoju a výmene mŕtvych korienkov za nové
– Pomáha transportu látok v rastline – zlepšuje metabolizmus rastliny
– Pomáha stimulovať produkciu proteínov – zlepšuje fotosyntézu
– Pomáha rozkladať uhľohydráty vzniknuté fotosyntézou.

POSTREK

10 kvapiek do jedného litra vody je ideálnym prídavkom na postrek od odrezkov po dospelosť.

5 ml peroxidu na 10 litrov nového roztoku so živinami a potom sa pridáva trikrát týždenne 2 ml peroxidu na 10 litrov roztoku na udržanie hladiny peroxidu v zálievke.

8e3bb5a5fb0917b1d5fe8acd5a261aa7.jpg

Výluh zo žihľavy

Žihľava je indikátorom dusíka v pôde, vychytáva ho a preto slúži ako výborný doplnok dusíka späť do pôdy.

Zo žihľavy môžete pripraviť výluh, ktorý má síce nevábny pach, ale účinkuje aj proti škodcom na zelenine a okrasných rastlinách.

Čerstvo nazbieranú žihľavovú vňať nasekajte, v plastovom vedre zalejete odstátou vodou, zakryté nechajte kvasiť na slnečnom mieste.

Hladina vody by mala dosahovať aspoň 10 cm pod okraj. Každý deň premiešajte, výluh je hotový za 10-20 dní podľa počasia.

 Zrieďte v pomere 1:10 a polievajte ku koreňom. 

Žihľavový výluh nie je vhodný na cibuľu, cesnak, fazuľu a hrach.

Výborne však pomáha paradajkám, ovocným kríkom či hlúbovinám a ničí vošky a molice.

žihľava

Banán

Máte aj Vy doma krehké rastlinky Neduživé, nezdravé, nepekné a neprospievajúce? 

Chystáte sa ich teda nemilosrdne zlikvidovať a už im nedávate šancu a došla Vám s nimi trpezlivosť? Potom s tým drastickým koncom počkajte.

Ukážeme Vám neuveriteľný trik, po ktorom rastlinky ožijú do plnej krásy, sýtych farieb a celkovej vitality. 

Postačí vám banán. Obsahuje veľké množstvo potrebných živín. Posilňuje  korene a podporuje rast rastlín.

Banán je zdroj vlákniny. Rozpučte teda jeden banán vidličkou a zalejte ho polovicou pohára vody. Rozmiešajte na riedku kašu.

1 16.jpg

2 13.jpg

Aby sme neplytvali dužinou, použijeme hnojivo tiež zo šupky. Do pohára dajte šupky z banánov, zalejte vodou tak, aby boli šupky ponorené a nechajte 24 hodín odstáť.

V pomere 1: 5 zmiešajte odstátu banánovú vodu s obyčajnou vodou.

3 12.jpg

4 13.jpg

Obzvlášť pozoruhodné je to, že už takto použité šupky môžete úplne rovnako použiť znovu a znovu. Ak uznáte za vhodné, šupky vymeňte za čerstvé.

Kávová usadenina

Aj kvety si radi doprajú kávu

Chcete aby vám rastliny lepšie rástli? Potom nájdete pre kávovú usadeninu využitie aj na záhradke. Káva v zemine funguje ako mocné hnojivo a zároveň odpudzuje slimáky, mravce a podobný hmyz.

Káva

Zemiakový vývar

Prekvapivo môže byť aj voda, v ktorej sa zemiaky varia, použitá ako hnojivo. V takomto vývare je veľa užitočných minerálov, vrátane draslíka, vlákniny a škrobu. Jednoducho nechajte vodu vychladnúť , prelejte ju do fľaše a používajte ju na polievanie rastlín, ale nie častejšie ako každé dva týždne. Existuje však jedna dôležitá pripomienka – odvar je považovaný za užitočný len vtedy, ak sa varí bez soli.

Zemiakový vývar

Kyselina jantárová

Jantárová kyselina je kryštalická látka bez farby a zápachu, ktorá sa predáva na každom kroku .Kyselina je absolútne neškodná  pre ľudí aj pre zvieratá, ale veľa výživy dodá rastlinám v interiéri. Táto látka je vynikajúci rastový promótor, stresový adaptogén, ktorý umožňuje rastlinám vyrovnať sa so stresom po transporte alebo pri premiestnení na iné miesto v dome, a tiež prostriedok, ktorý môže obnoviť prirodzenú mikroflóru pôdy. Kyselina jantárová môže byť použitá na zavlažovanie aj ako postrek. Ak chcete vytvoriť zázračnú kompozíciu, rozpustite 1 tabletku kyseliny v 1 litri vody.Poprípade 1/2 lyžičky prášku na 2 litre vody.. Toto hnojenie však nepoužívajte viac krát ako raz za mesiac.

Kyselina

Voda z akvária

Voda z akvária, ktorú vymieňate alebo odpúšťate, sa môže stať vynikajúcim hnojivom pre rastliny v interiéri. Produkty vitálnej aktivity rýb obohacujú vodu mikroelementami, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na pôdu. Jedenkrát mesačne, polievajte rastliny s takouto vodou, aby ju vyživovali pomocou užitočných látok.

Voda z akvária

Použitá čajovina

Čajové lístky sú zdrojom draslíka, vápnika, horčíka, mangánu a železa. Všetky tieto látky zostávajú v čajovine čo môže byť vynikajúcou alternatívou hnojenia . Už použitú čajovinu znovu zlejte vriacou vodou a nechajte vychladnúť.Pripraveným výluhom polievajte hlavne izbové rastlinky.

čajovina

Cukor

Rovnako ako mnoho ľudí, aj rastliny majú radi sladkosti. Takže sladená voda bude vynikajúcim hnojivom pre vnútorné rastliny, najmä pre fikusy a sukulenty. Na prípravu zmesi premiešajte 1 čajovú lyžičku cukru v 600 ml vody. S výsledným roztokom, polievajte, ale nie častejšie ako raz za mesiac.

Cukor
Nasypte cukor na podlahu. Budete prekvapený, čo sa stane www.gettyimages.com

Kvasnice

Toto prírodné a veľmi známe hnojivo je schopné nasýtiť pôdu užitočnými mikroorganizmami, bielkovinami, aminokyselinami. Stojí však za zmienku, že kvasnice môžu uberať draslík z pôdy, takže stojí za to použiť aj popol. Pri príprave hnojiva zrieďte 10 gramov suchého droždia v litri vody, pridajte lyžicu cukru a nechajte niekoľko hodín kysnúť. Rozdeľte tinktúru na päť častí, zmiešajte s vodou a použite ju na zalievanie.

Kvasnice

Cibuľa

Cibuľové šupky, ktoré sme zvyknutí odhodiť, sa môžu stať vynikajúcim hnojivom pre rastliny v byte ale aj  na záhrade. Zalejte 50 g šupiek s cibule s dvoma litrami vriacej vody, povaríme 15 minút v malom plameni, potom ochladíme. Môžeme postrekovať ale aj polievať..

Cibuľové šupky

Manganistan draselný

Ľahký roztok manganistanu draselného môže obohatiť pôdu draslíkom, ktorý rastliny potrebujú . Dezinfekčné vlastnosti manganistanu draselného pomôžu vyliečiť a predchádzať mnohým chorobám. Pamätajte, že hnojivo by malo mať len slabo ružový odtieň a malo by sa používať s opatrnosťou, nie častejšie  ako 2-3 krát za rok.

Manganistan

Popol 

Popol z dreva je v ňom zdroj draslíka, vápnika, horčíka, kremíka, železa a fosforu. Preto je to vynikajúce hnojivo pre vnútorné a záhradné rastliny. Ak hovoríme o izbových rastlinách, hnojivo z popola pomôže vytvárať púčiky a hojne kvitnúť. Na záhrade s pomocou popola môžete znížiť kyslosť pôdy a nasýtiť zem s užitočnými stopovými prvkami. Môžete ním hnojiť v  suchom stave a preliať ho vodou..

Popol

Kôra z citrusov

Vyhadzujete citrusovú kôru bez toho, aby ste vedeli, že ide o sklad úžitkových vitamínov a minerálov. Okrem toho sa v kôre pomarančov a citrónov nachádzajú esenciálne oleje, schopné zničiť pavúky,  roztoče, vošky a niektorých ďalších škodcov. Kôru môžete použiť tromi spôsobmi. Napríklad, na prevenciu pred škodcami, listy by sa mali potierať priamo kôrou … Pre kvapalné hnojivá je potrebné rozdrviť kôru, zaliať ju vriacou vodou v pomere 1: 3 a nechať ju postáť. Výluhom potom polievame rastlinky ale nie častejšie ako raz za mesiac. Tiež z kôry pomarančov môžete pripraviť špeciálny koktail na zalievanie rastlín.Pripravíme ho tak, že zalejeme kôru s osladenou vodou v pomere 1:20 a necháme na teple tri týždne.

Kôra
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané