Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

U tínedžera sa po očkovaní proti koronavírusu vyskytol zápalový multisystémový syndróm

reklama:
Ilustračné foto
Ilustračné fotowww.gettyimages.com

Európska lieková agentúra (EMA) skúma, či u ľudí zaočkovaných vakcínou proti koronavírusu Pfizer/BioNTech existuje riziko vzniku zriedkavého zápalového syndrómu. V piatkovom vyhlásení uviedla, že posudzuje prípad 17-ročného Dána, u ktorého sa po podaní očkovacej látky vyskytol zápalový multisystémový syndróm. Medzičasom sa stihol zotaviť.

EMA uvádza, že niekoľko prípadov spomenutého syndrómu bolo hlásených aj v iných častiach Európy a zopár zaznamenali aj v Spojených štátoch. Tento syndróm je závažné zápalové ochorenie, ktoré postihuje viacero častí tela a môže zahŕňať silnú horúčku, únavu, bolesť v hrudníku a dýchacie ťažkosti.

„V tejto fáze nedochádza k žiadnym zmenám na súčasných odporúčaniach EÚ týkajúcich sa používania vakcín proti ochoreniu COVID-19,“ uviedla EMA s tým, že vyhodnocuje údaje z iných krajín s cieľom zistiť, či môže byť vakcína proti koronavírusu zodpovedná za tento zriedkavý syndróm.

EMA už skôr poznamenala, že po podaní vakcíny Pfizer/BioNTech sa u menšieho počtu ľudí môže vyskytnúť zápal srdcového svalu, no dodáva, že výhody očkovania naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

ZDROJ: SITA

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 4. septembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.