Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týmto typom rúšok a respirátorov sa vyhnite, pretože dostatočne nechránia!

reklama:
Respirátor
Týmto typom rúšok a respirátorov sa vyhnite, pretože dostatočne nechránia!www.gettyimages.com

Jednou z ciest, ako aspoň trochu spomaliť šírenie nákazy koronavírusom, je nosenie rúšok alebo respirátorov. Na jednej strane je všetko lepšie ako nič. No aj tak  existujú ochranné pomôcky na tvár, ktoré príliš ochrany neposkytujú, a ich nosením získavate iba pocit falošného bezpečia. Naučte sa, ako sa správne chrániť a neustále kombinujte nosenie ochranných prostriedkov s dôslednou hygienou rúk. Vôbec najlepšou ochranou však stále zostáva nevychádzať  a maximálne obmedziť  kontakty s inými ľuďmi.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Aké ochranné pomôcky využívať proti nákaze COVID-19?

V prvom rade sa uistite, že ste vybavení všetkým podstatným. Vzhľadom k tomu, že s koronavírusom na našom území už nejakú dobu zápasíme, malo by ísť len o opakovanie základných informácií ohľadom základných ochranných pomôcok.

  • Rúška jednorazová alebo pravidelne dezinfikované  látkové rúška
  • Vhodný respirátor
  • Dezinfekcia, prípadne nosiť jednorazové rukavice na rizikové miesta

Lekári varujú pred respirátorom s ventilom

Zle sa Vám dýcha pod rúškom a chcete to vyriešiť  pomocou respirátora s obyčajným ventilom? V takom prípade je to veľmi podobné, ako keď nenosíte vôbec nič. Lekári po celom svete totiž dôrazne neodporúčajú práve tento typ respirátorov. Tie sú síce označené ako FFP2 alebo N95, ale to nič nemení na tom, že kvôli ventilu pred vírusom rozhodne nechráni. Tieto ochranné pomôcky sú totiž v prvom rade určené pre stavebných robotníkov ako ochrana pred čiastočkami prachu a sutiny, čo sú čiastočky výrazne väčšie v porovnaní so skutočne miniatúrnymi vírusmi.

V čom je respirátor s ventilom zlý?

Možno si hovoríte, v čom je konkrétne tento respirátor toľko zlý? Odpoveď spočíva hlavne v prítomnosti ventilu. Ten totiž nebýva vybavený žiadnu špeciálnu membránou. Nosením tak ohrozujete zdravie svoje ale  aj zdravie  ľudí, ktorí sa vyskytujú vo Vašom okolí. Hlavne pri výdychu totiž nedochádza v rámci ventilu k filtrácii vzduchu a vírus tak môže bez problémov preniknúť do okolia. V podstate, nosenie týchto respirátorov môže prispievať k šíreniu koronavírusu, čo je to posledné, čo v tejto chvíli chceme.

V akých krajinách tieto respirátory neodporúčajú a varujú pred nimi?

Dôrazné výhrady proti tomuto druhu respirátora pochádzajú napríklad od ministerstva zdravotníctva v San Franciscu. Podobne na tom sú aj úrady v Indii, ktoré odrádzajú od používania tejto masky. Oveľa lepšiu variantu tak predstavuje obyčajné jednorazové rúško, v ideálnom prípade potom respirátor bez ventilu.

Dbajte na svoje bezpečie a dodržujte opatrenia

Pre efektívne zníženie nákazy koronavírusom sa snažte dodržiavať potrebné odporúčania. Noste vhodné respirátory a ochranné masky. Ak nosíte rúško, majte ho nasadené i na nose, pretože v opačnom prípade sa môžete nakaziť rovnako ako ľudia, ktorí nenosia žiadnu ochranu úst a nosa.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 8. novembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.