Jednou z ciest, ako aspoň trochu spomaliť šírenie nákazy koronavírusom, je nosenie rúšok alebo respirátorov. Na jednej strane je všetko lepšie ako nič. No aj tak existujú ochranné pomôcky na tvár, ktoré príliš ochrany neposkytujú, a ich nosením získavate iba pocit falošného bezpečia. Naučte sa, ako sa správne chrániť a neustále kombinujte nosenie ochranných prostriedkov s dôslednou hygienou rúk. Vôbec najlepšou ochranou však stále zostáva nevychádzať a maximálne obmedziť kontakty s inými ľuďmi.
VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU
Pitvy odhalili, že po COVID-19 sú pľúca poškodené a stvrdnuté!
Aké ochranné pomôcky využívať proti nákaze COVID-19?
V prvom rade sa uistite, že ste vybavení všetkým podstatným. Vzhľadom k tomu, že s koronavírusom na našom území už nejakú dobu zápasíme, malo by ísť len o opakovanie základných informácií ohľadom základných ochranných pomôcok.
- Rúška jednorazová alebo pravidelne dezinfikované látkové rúška
- Vhodný respirátor
- Dezinfekcia, prípadne nosiť jednorazové rukavice na rizikové miesta
Český profesor predpovedá: Onedlho príde tretia vlna COVID-19. Počty mŕtvych budú rýchlo rásť!
Lekári varujú pred respirátorom s ventilom
Zle sa Vám dýcha pod rúškom a chcete to vyriešiť pomocou respirátora s obyčajným ventilom? V takom prípade je to veľmi podobné, ako keď nenosíte vôbec nič. Lekári po celom svete totiž dôrazne neodporúčajú práve tento typ respirátorov. Tie sú síce označené ako FFP2 alebo N95, ale to nič nemení na tom, že kvôli ventilu pred vírusom rozhodne nechráni. Tieto ochranné pomôcky sú totiž v prvom rade určené pre stavebných robotníkov ako ochrana pred čiastočkami prachu a sutiny, čo sú čiastočky výrazne väčšie v porovnaní so skutočne miniatúrnymi vírusmi.
Táto Američanka porazila koronavírus. Teraz radí ostatným, čo robiť.
V čom je respirátor s ventilom zlý?
Možno si hovoríte, v čom je konkrétne tento respirátor toľko zlý? Odpoveď spočíva hlavne v prítomnosti ventilu. Ten totiž nebýva vybavený žiadnu špeciálnu membránou. Nosením tak ohrozujete zdravie svoje ale aj zdravie ľudí, ktorí sa vyskytujú vo Vašom okolí. Hlavne pri výdychu totiž nedochádza v rámci ventilu k filtrácii vzduchu a vírus tak môže bez problémov preniknúť do okolia. V podstate, nosenie týchto respirátorov môže prispievať k šíreniu koronavírusu, čo je to posledné, čo v tejto chvíli chceme.
Odborník radí, ako odlíšiť COVID od chrípky a prechladnutia. Ak sa vám deje TOTO, nie je to koronavírus!
V akých krajinách tieto respirátory neodporúčajú a varujú pred nimi?
Dôrazné výhrady proti tomuto druhu respirátora pochádzajú napríklad od ministerstva zdravotníctva v San Franciscu. Podobne na tom sú aj úrady v Indii, ktoré odrádzajú od používania tejto masky. Oveľa lepšiu variantu tak predstavuje obyčajné jednorazové rúško, v ideálnom prípade potom respirátor bez ventilu.
Príznaky koronavírusu u detí: Covid-19 sa u nich prejavuje hnačkou, vracaním aj kŕčmi v bruchu, tvrdia severoírski vedci.
Dbajte na svoje bezpečie a dodržujte opatrenia
Pre efektívne zníženie nákazy koronavírusom sa snažte dodržiavať potrebné odporúčania. Noste vhodné respirátory a ochranné masky. Ak nosíte rúško, majte ho nasadené i na nose, pretože v opačnom prípade sa môžete nakaziť rovnako ako ľudia, ktorí nenosia žiadnu ochranu úst a nosa.