Týmto 7 katastrofálnym výrobkom, ktoré vyrábajú v Číne, by ste sa mali oblúkom vyhnúť!

Zdieľať
Fb 3.jpg

Človek by si nikdy nepomyslel, koľko jedov k nám denne doputuje z Číny. Po mnohých aférach s hračkami či elektronikou už nikoho neprekvapí, že toxické môžu byť aj potraviny. Práve týmto siedmich potravinám by sme sa mali vyhýbať, ak si nechceme v budúcnosti koledovať o nepríjemné zdravotné komplikácie, z ktorých sa môže dokonca vyvinúť aj rakovina.

čínske škandály

Ako sa hovorí, vždy rozhoduje cena. Otázka je, či aj u vás rozhoduje cena nízka alebo cena vysoká. Všeobecne možno povedať, že čím je cena nižšia, tým dôkladnejšie by sme sa mali pozerať nielen na zloženie, ale aj na výrobcov.

Kontaminované potraviny dovezené z Číny nie sú žiadnou novinkou v mnohých európskych krajinách, Česko nevynímajúc. Medzi tie najhoršie škandály patril ten, ktorý sa odohral pred jedenástimi rokmi.

Číňania sa neštítili pridávať do sušeného detského mlieka chemikáliu melamín, ktorá vzbudzovala nutrične vyšší obsah bielkovín. Hospitalizovaných bolo 300 000 detí a niekoľko z nich skončilo s poškodenými obličkami.

ryba Tilapia

Obrovský pozor by sme si mali dávať na tilapia, ktorá je v mnohom podobná nášmu kaprovi. Žije v bahnitého riečnych vodách a živia sa planktónom a nečistotami z bahna.

Tilapia je najlacnejší rybou, ktorú možno nájsť v našich potravinových reťazcoch. Vo veľkom sa používa aj v školských jedálňach a vývarovniach. Alarmujúce je, že až 80% mrazené tilapia je z Číny.

Pritom rieky v Číne sú dlhodobo toxicky znečistené a konzumácia rýb z nich je pre ľudský organizmus mimoriadne nebezpečná.

01 3.jpg

Nie je soľ ako soľ

Aféru s posypovú soľou máme ešte všetci čerstvo v pamäti, ale pozor by sme si mali dávať aj naďalej. Číňania totiž do kuchynskej soli bežne pridávajú aj tú industriálnej, teda určenú na priemyselné účely.

Pri kupovaní soli sa vždy dvakrát pozrite, či výrobok nepochádza z Číny.

02 2.jpg

jablčné šťavy

Pokiaľ máte radi jablčnej džúsy, dajte si pozor, aby ste nekúpili koncentrát vyrobený v Číne. Čínski pestovatelia sa totiž netají tým, že na svoje ovocie a zeleninu používajú nebezpečné pesticídy a dokonca aj tie, ktoré sú úrady zakázané.

V štátoch západnej Európy tvoria podiel jablčných džúsov dovážaných z Číny až 50%.

03 1.jpg

slávna treska

Väčšina tresiek, ktorú v Európe bežne dostať, pochádza z Číny. Mimoriadne znečistené more, ktoré obklopujú Čínu a rybári tresky z týchto vôd lovia, spôsobujú toxicitu rybieho mäsa, ale aj rad ďalších pridružených ochorení.

Nájsť v nich môžete pokojne aj červy.

04.jpg

Pozor, cesnak!

Čísla hovoria, že približne 42% cesnaku, ktorý nájdete na pultoch našich predajní, sa dováža z Číny. Podobne ako u jablčných džúsoch, aj tu je problém, ktorý hygienici zistili, spojený predovšetkým s nebezpečnými chemikáliami.

Za najhoršie sa považujú bielidlá, ktorými sa čínski vývozcovia snažia svoje produkty vybieliť. Najhoršie z nich je metylbromid, ktorý významne poškodzuje dýchacie a centrálny nervový systém a podľa OSN je oveľa škodlivejšie ako chlór.

05.jpg

Niet nad kuracie

Veru nie, nad Slovenskom kuracie nie je. Nie preto, že by bola extrémne bio alebo extrémne kvalitný, ale pretože tu aspon nemáme vysoké percento kurčiat nakazených vtáčou chrípkou.

Na rozdiel od Číny, ktorá s týmto ochorením bojuje už dlhé roky a do iných krajín ich „preváži“ práve potravou, najmä kuracím mäsom.

Okrem toho málokto si vie predstaviť, ako a v akých podmienkach sa kurčatá v Číne správajú. Nehovoriac o množstve antibiotík, ktorými sú krmena.Není nad kuracie

Veru nie, nad Slovenskom kuracie nie je. Nie preto, že by bola extrémne bio alebo extrémne kvalitný, ale pretože tu aspon nemáme vysoké percento kurčiat nakazených vtáčou chrípkou.

Na rozdiel od Číny, ktorá s týmto ochorením bojuje už dlhé roky a do iných krajín ich „preváži“ práve potravou, najmä kuracím mäsom.

Okrem toho málokto si vie predstaviť, ako a v akých podmienkach sa kurčatá v Číne správajú. Nehovoriac o množstve antibiotík, ktorými sú kŕmené.

06.jpg

plastová ryža

Nedávno sme priniesli článok o ryžu z plastu. Ako inak, tento produkt pochádza z Číny a jej zloženie je viac než desivé. Vyrába sa zo zemiakov, chemických látok a plastov. Keď ju uvaríte, veľmi nezmäkne.

07.jpg

Pri každom nákupe si preto dajte záležať na tom, aby ste skontrolovali obal potraviny, ktorú kupujete. Akonáhle nájdete na obale ako výrobca uvedeného Čínu, produkt odkladajte.

Dajte si pozor aj na to, aby ste si nepomýlili výrobcu s dovozcom. Napríklad také jablčnej džúsy sa vyrábajú v Číne, ale mnohé z nich balí v Nórsku.

Faktom zostáva, že naša krajina je vo vlastnej výrobe zatiaľ malú rybou, ale o to kvalitnejšie. Kupujte preto radšej české produkty ako tie, ktoré sa dovážajú z iných krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané