1.Málo času stráveného vonku na čerstvom vzduchu
Keď sa povie ísť von nemusí to vždy znamenať to isté. Možno, že chodíte von, medzi ľudí, ale ste potom pravdu vonku v pravom slova zmysle? Zájsť si do kina, do obchodu alebo do kaviarne je síce fajn, ale stále nie ste na čerstvom vzduchu. Na týchto miestach nenačerpáte energiu, ktorá je potrebné a najskôr vás tam ani nič nové neprekvapí. Oproti tomu prechádzka v prírode môže byť hotovým liekom na dušu.
Niekedy skúste vymeniť obchodné centrum za les a uvidíte, ako vaša nálada aj energia vyletí raketovou rýchlosťou nahor.
2.Neustále sedenie
Sedíte v práci, sedíte doma, sedíte s priateľmi pri víne. Do práce sa vozíte autom alebo autobusom a po príchode domov si ľahnete, aby ste si oddýchli. Ale kde je nejaký zdravý pohyb? Síce je to pohodlné, ale vo výsledku vám to neskutočne uškodí.
Niekedy stačí tak málo, aby ste s tým začali niečo robiť. Bežte do práce pešo, prejdite sa po príchode domov, choďte cez víkend niekam na výlet. Vaše telo aj myseľ vám za to poďakujú.
3.Prehliadanie všetkého pekného, čo sa deje okolo
Hovorí sa, že by sa človek mal tešiť z maličkostí. A je to naozaj tak. Ak sa dokážete radovať len z naozaj veľkých vecí, a navyše napríklad len materiálnych, potom je to zle. Nie je ani ideálne si predstavovať životné situácie ako z filmu a v skutočnosti nevedieť prežívať tie reálne.
Malé radosti, pekné veci okolo vás – to je korenie života. Keď sa naučíte tieto maličkosti vnímať, každý deň bude o kus krajší. Človek by mal mať určite nejaké ciele a niečo, na čo sa môže tešiť, ale ako tie veci prídu, uspokojte sa s tým, čo je okolo vás.
Ďalšie zlozvyky, ktoré vám môžu kaziť kvalitu života nájdete na nasledujúcej strane.
4.Nesmiete len brať, ale aj dávať
Toto je bohužiaľ veľmi častý zlozvyk, na ktorý si ľudia čoskoro zvyknú. Prijímať, brať a neponúkať nič výmenou. Týka sa to hlavne pozornosti, ktorú venujeme ostatným. Zavoláte kamarátovi len v prípade, že sa nudíte alebo je vám smutno, ale keď chce to isté on, tak nemáte čas?
Spýta sa vás váš partner, aký ste mali deň, ale vy sa ho nespýtate nikdy? Takto to ale nepôjde donekonečna. Ak budete len brať, zlatá žila ochoty ľudí okolo vás jedného dňa vyschne a pomoc budete musieť hľadať len sami pri sebe.
5. Život v izolácii
Veľký počet priateľov na sociálnych sieťach neznamená, že nežijete samotársky život. Možno chcete byť iný, možno chcete vyniknúť a ísť proti prúdu, ale človek predsa len potrebuje okruh blízkych, medzi ktorými sa bude cítiť dobre.
Môže sa jednať o rodinu, o priateľov, o ľudí s podobným koníčkom … Individualita je fajn, ale nie život v izolácii. To je dokázané aj vedecky. Podľa psychológov je pocit spolupatričnosti veľmi dobrý na ľudskú psychiku. Rozvíja sebavedomie a eliminuje stres.
6. Nulová kreativita
Nie nadarmo je medzi nami toľko ľudí, ktorí hrajú na hudobné nástroje, maľujú obrazy, lepí lietadielka alebo napríklad vymýšľajú nové recepty. Takí ľudia vedia zapojiť svoju fantáziu a zároveň si efektívne a aktívne oddýchnuť od bežných starostí.
Kreativita je skvelým bojom proti depresii a vôbec nezáleží na tom, či máte talent alebo nie. Jednoducho len popustite uzdu fantázii, aj keby ste mali napríklad len prerovnávať vankúše na pohovke.