Týchto 5 vecí by ste mali urobiť, keď máte zápal močového mechúra

Zdieľať
zápal močového mechúra
Týchto 5 vecí by ste mali urobiť, keď máte zápal močového mechúra Foto: www.gettyimages.com

Infekcia močových ciest je bežné ochorenie a výskumy dokonca odhadujú, že takmer 60 % všetkých žien túto infekciu aspoň raz za život už malo. Toto ochorenie však postihuje milióny ľudí na celom svete aj v radoch mužov.

Aj keď infekcia močových ciest napáda mužov aj ženy, oveľa častejšie sa vyskytuje u žien a to je tiež dôvod, prečo by sa každá žena mala naučiť, ako tomuto naozaj veľmi nepríjemnému ochoreniu zabrániť, ako ho odhaliť a tiež ako si pri ňom pomôcť.

Infekcia močových ciest patrí medzi jedno z najviac nepríjemných ochorení, avšak nie je obvykle nijako nebezpečná. Dá sa dokonca aj vyliečiť v kľude domova, je iba potrebné do tela dostať tie správne látky.

Infekcia močových ciest je ochorenie, ktoré býva vyvolané baktériou E. Coli, ktorá sa v našom tele vyskytuje úplne bežne. Je to pre človeka prospešná a dokonca aj nevyhnutná baktéria, ktorá udržuje naše črevá v poriadku.

Lenže pokiaľ sa táto baktéria dostane do nášho močového ústrojenstva, narobí tu peknú neplechu. Keď totiž nedodržiavame pitný režim, náš močový mechúr nie je dostatočne preplachovaný a baktérie sa tu začnú usadzovať a množiť.

Keď toto ochorenie podceníme, môže sa infekcia preniesť až do obličiek a spôsobiť veľmi vážnu infekciu obličiek.

Infekcia močových ciest je bežnejšia u žien ako u mužov, pretože močová trubica žien je oveľa častejšie vystavená choroboplodným zárodkom a zároveň k nim býva oveľa náchylnejšia. Najčastejšie infekcia prepuká, keď sa niektoré baktérie, ktoré sú v hrubom čreve, cez konečník dostanú až do močovej trubice a začnú sa tu množiť. Táto situácia je úplne bežná, môže nastať pri každodennej činnosti, ktorú vykonávame na toalete, aj pri nosení tesných nohavíc či tang.

Dokonca je tiež dokázané, že na infekciu je možné ochorieť aj pri sexe, pretože je tu veľká pravdepodobnosť, že sa cudzie baktérie (baktérie nášho partnera) dostali do našej močovej trubice.

Prvým krokom, keď vás toto nepríjemné ochorenie navštívi, je dostatočné pitie vody – veľa vody! Mali by ste vypiť až 8 vysokých pohárov vody v priebehu celého dňa. Čím viac toho vypijete, tým lepšie vám bude, pretože tým pomôžete telu baktérie vylúčiť von.

Veľa ľudí vám poradí, aby ste si dali brusnicový džús, avšak v skutočnosti vám oveľa viac pomôžu citrusové plody. Obsahujú totiž veľké množstvo vitamínu C, ktorý je známy aj ako kyselina askorbová. Táto kyselina je skvelá proti infekcii močových ciest, pretože váš moč bude potom menej kyslý a tiež dokáže spomaliť rast baktérií. Na druhú stranu by ste si mali dať pozor, aby ste citrusového plodu nekonzumovali až príliš. To by totiž mohlo naopak močový mechúr podráždiť.

Pokiaľ trpíte touto infekciou, mali by ste čo najskôr odhaliť, čo pre vaše telo nie je úplne vhodné. Často totiž pomôže, keď človek zo svojho jedálnička v priebehu liečby vyradí kávu a niektoré druhy čajov, jednoducho čokoľvek, kde sa vyskytuje kofeín. Ďalej tiež alkohol, močový mechúr dráždi a bolesť pri močení len zvyšuje.

Hoci je to skutočne nepríjemné, pre úplné vyliečenie je to nevyhnutné. Je nutné pri každom najmenšom nutkaní si na toaletu naozaj odskočiť a snažiť sa močový mechúr vyprázdniť čo najviac. Častým močením totiž zo svojho tela všetky baktérie rýchlejšie vylúčite.

Brusnicový džús a brusnicové tabletky sú tie najviac vychvaľované prostriedky, ktoré vám v boji proti infekcii pomôžu. Niektorí ľudia tiež uvádzajú, že antioxidanty a vitamíny, ktoré sú v nesladenej brusnicovej šťave obsiahnuté, prispejú k vyliečeniu tohto ochorenia, bohužiaľ výskumy na túto tému sú zatiaľ nepreukazné.

Určite tým ale nič nepokazíte, je však dôležité si dať pozor, že pijete naozaj nesladený brusnicový džús, pretože väčšina ľudí si naivne kúpi brusnicový džús v supermarketoch, v ktorom je plno cukru a ako iste dobre viete, cukrom len na premnoženie baktérií pomáhate a váš stav bude oveľa horší ako na začiatku.

Liečiť infekciu močových ciest z domu je možné len naozaj v prípade, že vaše ochorenie je ešte len na začiatku a príznaky sú len mierne. Pokiaľ však príznaky pretrvávajú a váš stav sa horší, s návštevou lekára určite neotáľajte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané