Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Túto časť tela by ste si nemali čistiť, viac to škodí než pomáha

reklama:
čistenie ušíwww.gettyimages.com

Každodenná hygiena patrí k tým najprirodzenejším aktivitám počas dňa. Kým o istej časti tela je potrebné sa starať pravidelne, jednu by sme mali naopak v tomto smere vynechať …

Aspoň čo sa týka tej najbežnejšej techniky, ktorú pri tom používame. Každý z nás sa vo väčšej či menšej miere pravidelne stará o svoje telo.

K tomu patrí aj čistenie uší. Odborníci však upozorňujú, že ak tak robíte vatovými tyčinkami, spôsobujete si tým viac škody ako úžitku. Používanie vatových aplikátorov v uchu zatláča maz ďalej k ušnému bubienku, čím sa vystavujete riziku vzniku zranení. Jedným z najväčších nezmyslov je tvrdenie, že ušný kanál je potrebné pravidelne čistiť.To nie je pravda, ušné kanály sú zvyčajne samočistiace.

Štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 2017 v časopise The Journal of Pediatrics, analyzovala údaje z rokov 1990 až 2010. Vyplýva z nej, že viac ako 263 tisíc detí mladších ako osemnásť rokov bolo prijatých  do amerických nemocníc kvôli zraneniam uší spôsobených vatovými tyčinkami.

Podľa otolaryngologov a jeho kolegov sa prvé obavy v súvislosti s používaním vatových tyčiniek objavili v roku 1972 – päťdesiat rokov potom, čo boli prvýkrát vytvorené. Išlo o výskyt zranenia ako perforácia bubienka, zápal stredného ucha a blokácia v dôsledku nahromadenia ušného mazu. Tieto správy vyústili až do varovania zo strany zdravotníkov pred používaním vatových tyčiniek. Napriek tomu ich ľudia ale aj v súčasnosti vo veľkom používajú. Ak už si chcete čistiť uši, robte tak napríklad pri umývaní hlavy ľahkým prepláchnutím.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.