Túto časť kurčaťa nikdy nejedzte! Prečo by ste ju mali vždy vyhodiť

Zdieľať
Túto časť kurčaťa nikdy nejedzte
Túto časť kurčaťa nikdy nejedzte! Prečo by ste ju mali vždy vyhodiť Foto: depositphotos.com

Kurča je jednoznačne najobľúbenejším druhom mäsa na svete. Milujú ho deti aj dospelí a môžete ho pripraviť na mnoho spôsobov. Veľkou výhodou tohto mäsa je jeho dostupnosť, jemná chuť a obstarávacia cena. Kuracie mäso totiž zaručene zakúpite oveľa lacnejšie ako hovädzie, bravčové alebo teľacie mäso. Aj napriek tomu by ste si mali dávať pozor na niektoré časti tohto jedinečného zvieraťa.

Kuracie mäso je veľmi obľúbené po celom svete

Tento druh mäsa je veľmi bohatý na živiny a minerály, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravie tela. Nezáleží na tom, či mäso varíte, vyprážate, grilujete alebo pečiete. V každom prípade si ho môžete užiť na mnoho spôsobov a pripraviť z neho polievky aj hlavné chody. Bohužiaľ sa nedávno ukázalo, že nie všetky časti kurčaťa sú vhodné na konzumáciu.

Aké časti kurčaťa by ste nemali jesť?

Podľa nedávnej čínskej štúdie sa ukázalo, že nie všetky časti kurčaťa sú ideálne pre zdravie ľudského tela. Mnoho kuchárov aj odborníkov spojilo svoje poznatky a skúsenosti. Vďaka tomu dospeli k tomu, že niektoré časti by mali ísť ihneď do koša. V prvom rade by ste si mali odpustiť veľmi obľúbenú kožu, ktorá obsahuje veľa tuku a môže obsahovať aj veľa baktérií.

Odborníci tiež neodporúčajú konzumovať pľúca, ktoré sa u nás príliš často nepoužívajú. Ani vysoké teploty z tejto časti kurčaťa nedokáže odstrániť všetky parazity. Tie sa môžu pri jedle dostať do ľudského organizmu a spôsobiť veľa problémov. A používať by sa nemala ani hlava (ani na vývary), pretože sa v nej hromadí mnoho škodlivých toxínov, ktoré počas svojho života zviera zje.

Dôvody, prečo jesť kura

Na druhú stranu by ste kura nemali vynechávať zo svojho jedálnička. Nielen, že ušetríte rodinný rozpočet oproti iným druhom mäsa. Kuracie mäso obsahuje vysoké množstvo bielkovín. Tieto bielkoviny pomáhajú budovať svaly. Mäso je nízkokalorické, takže je ideálny pre všetky druhy diéty. Môžete ho konzumovať aj v prípade žalúdočných problémov alebo iných zdravotných ťažkostí.

Sliepky
Sliepky Foto: depositphotos.com

Kedy a ako sa vlastne začali sliepky chovať?

Domestikácia sliepok, čiže premena divokého vtáka na domestikovaného, ktorý je schopný žiť v blízkosti alebo priamo s ľuďmi, sa datuje približne do obdobia 7 000 – 10 000 rokov pred naším letopočtom. Prvé dôkazy o chove sliepok pochádzajú z oblasti juhovýchodnej Ázie, konkrétne z terajšieho Thajska, Vietname a južnej Číny. Sliepky boli domestikované z divokého predka, ktorým je pravdepodobne červený džunglefazan (Gallus gallus).

Postupne sa chov sliepok rozšíril do Indie, Blízkeho východu a neskôr do Egypta a Grécka. V starovekom Egypte a Grécku boli sliepky cenené pre svoje vajcia a mäso, ako aj pre účely rituálne a bojové (kohútie zápasy). S rozvojom obchodných ciest a expanziou ríší sa chov sliepok rozšíril do Európy, Afríky a nakoniec do Ameriky po jej objavení Európanmi.

Je zaujímavé, že v niektorých kultúrach boli sliepky domestikované skôr pre rituálne účely alebo pre šport, ako sú kohútie zápasy, než pre produkciu vajec alebo mäsa. Napriek tomu sú dnes sliepky jednými z najrozšírenejších a najdôležitejších zvierat vľúdskom hospodárstve, predovšetkým vďaka ich schopnosti produkovať veľké množstvo potravinárskych produktov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané