Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tušili ste o tom, čo sa deje s Vaším telom počas opice?

reklama:
00 41.jpg

Vyprahnutá ústa, silná bodavá bolesť hlavy a degradácie základných kognitívnych schopností. Dokonca zmietanie sa vo vlastnej sebaľútosti. Keď vezmeme do úvahy ťažké stavy po konzumácii alkoholu, je prekvapujúce, že v priemere jeden zo šiestich ľudí sa ťažko opíja až 4 krát do mesiaca.

Možno je to aj tým, že konzumácia alkoholu sa napriek reklamným obmedzeniam tvrdo propaguje. Len v USA sa v rokoch 2002 až 2009 vynaložilo na jeho propagáciu až 8 miliárd dolárov.

Čo presne sa odohráva v našom organizme počas vytriezvenia, ktoré sprevádzajú bolesti hlavy a nevoľnosť? Mnohí by ste zvalili uvedené príznaky na dehydratáciu. To je síce čiastočná pravda, ale štúdie naznačujú, že je zapojených viac faktorov.

Pohľad dovnútra tela

 • Priame fyziologické efekty alkoholu na mozog a ďalšie orgány
 • Stavy alkoholovej závislosti
 • Nealkoholových faktory, ako toxicita ostatných prídavných látok nachádzajúcich sa v
 • Alkoholických nápojoch
 • Narušenie spánkových cyklov
 • Dôkazy ukazujú, že na celkový stav počas opice ovplyvňujú súčasne niekoľko faktorov.

Žalúdok a črevá sú opuchnuté

Alkohol dráždi žalúdok a črevá, dôsledkom čoho sa vytvorí zápal žalúdočnej výstelky, s čím je spojené oneskorené vyprázdňovanie žalúdka. Toto sa týka predovšetkým nápojov s vysokým obsahom alkoholu. Vysoká konzumácia alkoholu môže viesť až k stukovatenie pečene, teda k nahromadeniu triglyceridov a voľných mastných kyselín v pečeňových bunkách.
Okrem toho alkohol zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, ako aj sekréciu tráviacich štiav v pankrease a črevách.

Váš mozog je hladný

Keďže alkohol vedie k stukovatelej pečeni, ktorá je menej efektívny pri plnení svojich úloh, nasleduje nahromadenie nespracované kyseliny mliečnej, ktorá spomaľuje tvorbu glukózy v krvi. V dôsledku nevoľnosti produkcii glukózy spomalí ešte viac. A pretože glukóza je primárny potravou pre mozog, hypoglykémie potom prispieva k prejavom alkoholovej opice príznaky, akými sú únava, slabosť aj výkyvy nálad.

Ste smädní

Konzumácia 50 gramov alkoholu spolu s 0,25 litra vody vedie k eliminácii 0,6 až 1 litra vody počas najbližších niekoľkých hodín. Alkohol tiež spomaľuje vylučovanie hormónov hypofýzy, ktoré sú zodpovedné za re-absorpcii vody a elektrolytov v obličkách.
Váš mozog vysiela chybné spánkovej signály

Alkohol je bežne považovaný za ukľudňujúca. Na mozog má z počiatku sedatívny účinok, pretože potláča produkciu glutamátu – mozgového stimulantu, ktorého úlohou je udržať nás pri vedomí. Avšak, keď hladina alkoholu v krvi klesá k nule, naše telo reaguje zvýšenou produkciou uvedeného stimulantu.

Chémia vášho mozgu je totálne rozhodená

Hoci presný mechanizmus, ako alkohol spôsobuje bolesti hlavy zatiaľ nie je známy.
Intoxikácia alkoholom vedie tiež k vazolidatácii (rozširovanie ciev), ktorá vyvoláva bolesti hlavy a nízky krvný tlak.

Vyhýbajte sa čiernej hmote: prídavné látky v alkoholových nápojoch, ktoré prispievajú ku opici

Väčšina alkoholických nápojov obsahujú malé množstvo biologicky aktívnych substancií. Ide najčastejšie o rôzne príchute, aromatické látky a farbivá. Výskum ukázal, že alkoholické nápoje pozostávajúce z čistého etanolu a vody, spôsobujú menšie prejavy opice, ako nápoje s vyšším množstvom prísad.

Niekoľko záverečných odporúčaní ako sa vyhnúť nepríjemnej opici

Najúčinnejšia cestou, ako sa vyhnúť opici, je abstinencia. Avšak konzumácia alkoholu je hlboko zakorenená v našej kultúre a nie vždy sa mu dá vyhnúť.

Ako minimalizovať nepríjemné stavy

 • Nemixujte alkohol navzájom, ani s bublinkovými nápojmi
 • Zostaňte dobre hydratovaný pred, počas i po pití alkoholu
 • Dajte si niečo na jedenie pred pitím
 • Nefajčite v ten deň, keď budete piť
 • Vyberajte si nápoje rozumne
 • Vytancujte to (alebo vykonajte inú telesnú aktivitu)
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 15. septembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.