Samozrejme ideálne ženské telo nie je kostra potiahnutá kožou. Nejaký ten tukový vankúšik nášmu zdraviu nijako neškodí. Ba práve naopak! Určité % množstva podkožného tuku je pre zdravie človeka, a najmä ženy, absolútne nevyhnutné. Musíme však rozlišovať medzi zdravou mierou tukového tkaniva a nadváhou či dokonca obezitou, ktorá má na fyzické zdravie úplne opačný vplyv.
Koľko tuku v tele máme mať?
Ideálne množstvo telesného tuku sa líši podľa pohlavia, a to pomerne zásadne. % telesného tuku u mužov by nikdy nemalo klesnúť pod 5 %, zatiaľ čo u žien je táto hodnota dokonca 12 %. Ženské zdravie je totiž na vhodnom množstve tuku viac závislé. S rastúcim vekom priemerné % telesného tuku rastie. U mladých žien sa pohybuje medzi 14 a 21 %, u žien v strednom veku medzi 15 a 23 %. Pre ženy nad 50 rokov je bežný pomer tukového tkaniva medzi 16 a 25 %.
Kde má tuk miesto a kedy ho považujeme za rizikový
Odborníci považujú za rizikové, ak pomer tukového tkaniva zo žien presiahne 32 %. V tom čase sa totiž začínajú prejavovať rôzne choroby a problémy spojené s vysokou hmotnosťou. Obrovský problém nastáva, pokiaľ sa tuk usadzuje v oblasti srdca, ktorému tak prekáža v práci. Rovnako nemá tuk miesto v cievach, ktoré zužuje a spôsobuje tak vysoký krvný tlak.
Problematickou formou tuku je takzvaný viscerálny tuk, ktorý sa usadzuje v okolí vnútorných orgánov, a tým ovplyvňuje ich funkciu. Naopak správnou „zásobárňou“ tuku je podkožie. Podkožný tuk predstavuje pre telo cenný zdroj energie a „materiál“ pre termoreguláciu. Umožňuje taktiež vstrebávanie vitamínov A, D, E, K a pomáha k tvorbe hormónov.
Tuk na bruchu u žien býva obvykle predovšetkým podkožný, a to znamená, že ide najmä o kozmetický problém. Pokiaľ vás teda trápia mäkké tukové vankúšiky okolo pása, zamerajte sa na svoj celkový životný štýl. Tuk na bruchu u žien však v drvivej väčšine prípadov nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.
Zdroj: extrafit.cz