V poslednej dobe začali byť veľmi populárne tuhé šampóny, ktoré majú prírodné zloženie a sú v mnohých ohľadoch šetrnejšie k životnému prostrediu. Nie vždy ale vyhovujú každému a rovnako ako všetky ostatné kozmetické prípravky majú svoje plusy a mínusy.
O tuhých šampónoch je hovorené ako o alternatíve k bežným tekutým šampónom. Mali by byť prirodzenejšie spracované, s menej agresívnymi zložkami pre pokožku a bez použitia plastov. Napriek tomu, že väčšina týchto šampónov je vyrobená z prírodných zložiek, ako je bylina Cyclea peltata alebo ďalšie esenciálne oleje, môžu obsahovať aj chemikálie, napr. parabény (konzervačné látky), sulfáty a silikóny (penidlá). Je teda potrebné aj pri výbere tuhého šampónu hľadieť na jeho zloženie. Avšak ako ukazujú prieskumy, menej prírodných tuhých šampónov je na trhu menej ako tých skutočne prírodných. Vo väčšine prípadov tak tuhé šampóny pri výrobe nepoužívajú penidlá ani syntetické vône, ktoré sú častými vinníkmi najrôznejšieho podráždenia vlasovej pokožky, lupín a alergií. Pravda je ale aj tá, že tieto prírodné výrobky generujú menej peny a umývanie vlasov môže byť preto zložitejšie.
Pokiaľ ale obsahujú prírodné ingrediencie ako kokosový olej, bylinky alebo arganový olej, vlasy zostávajú jemné a lesklé už po umytí a teda nie je potrebné aplikovať následne do vlasov kondicionér. Samozrejme vždy záleží na zložkách produktu a typu vlasov.
Šetrné k životnému prostrediu
Ľudia po tuhých šampónoch často siahajú najmä kvôli ich šetrnosti k životnému prostrediu, a to najmä kvôli tomu, že nevyžadujú použitie plastov a ich výroba nevyžaduje toľko vody (málokto si uvedomuje, že tekuté šampóny sú zložené z 80 % z vody). Vo väčšine prípadov sú tieto šampóny balené do biologicky rozložiteľného obalu, kam spadá aj kraftový papier.
Podľa užívateľov majú tuhé šampóny aj dlhšiu životnosť, teda šetria peniaze. Jedna 100g tehlička s tuhým šampónom vydrží rovnako dlho ako tri rovnako ťažké tekuté šampóny. Ďalšou výhodou tuhých šampónov je, že ich možno lepšie prepravovať. Okrem toho, že sú skladnejšie, nehrozí ani ich vytečenie a pod. Medzi prednosti samozrejme patrí aj fakt, že si ich ľahko vyrobíte doma sami.
Nevýhody tuhých šampónov
- Na zmenu si musíte zvyknúť. Tuhé šampóny nemajú tendenciu vytvárať umelú mäkkosť a lesk vlasov okamžite po umytí, ako to robia tie tekuté. V dôsledku toho môžu byť vlasy nepríjemne lepkavé.
- Vytvára spleti. Proces umývania tuhými šampónmi spôsobuje štiepenie vlasov, najmä u ľudí s vlnitými a kučeravými vlasmi.
- Produkujú menej peny. Mnoho ľudí je zvyknutých si umývať hlavu s veľkým množstvom peny, ktorá proces uľahčuje. Prírodné zložky v pevných látkach vytvárajú menej peny, čo je zdravé, ale niekedy menej účinné pri umývaní.
- Vlasy môžu vyzerať mastne. Pri prechode na tuhé šampóny môžu vlasy vyzerať mastnejšie a hrubšie. Nakoniec sa ale všetko vráti do obvyklého stavu.
- Môžu spôsobiť zmenu farby. Farbeným vlasom treba venovať vždy zvláštnu starostlivosť. Výber tuhého šampónu tak nie je dobré podceniť.
- Ľahko sa kazí a rozpúšťa. Vzhľadom na to, že neobsahujú konzervačné látky, rýchlejšie sa kazia a pri kontakte s vodou sa topia. Výrobok by mal byť skladovaný v suchu, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu.
Zdroj: novinky.cz