Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tu je dôvod, prečo by ste vašu mačku nemali desiť uhorkou

reklama:
mačka
mačkawww.gettyimages.com

Toto je veľmi zaujímavá otázka. Prečo majú mačky tak šialený strach z uhorky? Určite ste už videli rôzne videonahrávky s mačkami, ktoré takmer vyskočili z kože, lebo sa báli veľmi krutého nepriateľa menom „uhorka“. V týchto videách mačky väčšinou v pokoji jedia, alebo spia, a ich majitelia sa ticho priblížili zozadu a položili túto zeleninu za svojich milých miláčikov a čakajú na neuveriteľnú odozvu svojich mačiek, keď sa otočia a uvidia uhorku.

Mačky majú veľmi silné reakcie. Ako sa mačka obráti a zbadá zeleninu, stráca svoju myseľ. Vyskočí do vzduchu a snaží sa od nej dostať čo najrýchlejšie. To je pravdepodobne preto, že mačky sú prekvapené tým, ako mohol byť tento neočakávaný predmet umiestnený na ich území bez upozornenia. Tento experiment tak môžete skúsiť replikovať s niektorými inými objektmi alebo inými druhmi zeleniny. Niektorí odborníci na zvieratá majú tiež iné teórie. Myslia si, že mačky si možno myslia, že uhorka je smrtiaci had, či iný dravec.

uhorka
uhorkawww.gettyimages.com

Ale podľa správy National Geographic si odborníci na zvieratá myslia, že strach mačky je skôr škodlivý než humorná záležitosť. Možno že uhorka alebo iný predmet nie je pre nás stresujúci, ale pre mačku  to je stresujúce. Dospelo sa aj k záveru, že priestor okolo misky mačky je pre mačku bezpečný, a teda by sa v takej oblasti nemali robiť podobné experimenty. Mačka môže reagovať tým, že si ublíži, rozbije niečo v dome, alebo zostane niekoľko dní nervózna.

Dovoľte mi, aby som vám položila otázku. Chcete sa s niekým zoznámiť tak, že by vám dotyčný strčil tvár na 5 cm od vašej? Pravdepodobne by ste preferovali väčšiu vzdialenosť, že? To isté platí aj pre mačky. Je tiež pravda, že každé zviera reaguje na situáciu odlišne, rovnako ako ľudské bytosti. Mali by ste si preto pamätať, že ak máte mačku vo svojom domove, nemali by ste sa ju snažiť vydesiť uhorkou ani iným predmetom. Všetky nové predmety, vrátane hračiek, by ste mali zavádzať postupne, pretože sú pre mačku zdrojom mentálnej stimulácie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.