Napríklad aj vznik lupín môže pochádzať iba zo zlého umývania vlasov .
Rozčesanie vlasov
Predtým než sa vôbec dostanete do sprchy, vlasy si rozčešte. Keď si vlasy pred umývaním rozčešete, uľahčíte si tým prácu, pretože sa vám vlasy pod vodou nebudú zamotávať . Tiež ak používate rôzne prípravky na vlasy ako napr. Lak či gél, tak prvým krokom, ako zbaviť vlasy týchto prípravkov, je vyčesať ich. Češte vlasy vždy od korienkom ku končekom..
Vlasy namočte
Vlasy pred samotným nanesením šampónu sprchujte aspoň minútu. Každý vlas sa tak pekne „otvorí“ a pripraví sa tak na umývanie. Voda by mala byť vlažná.
Aké množstvo šampónu
Častou chybou pri umývaní vlasov je použitie nesprávneho množstvo šampónu. Na umytie vlasov by vám malo stačiť množstvo šampónu o veľkosti lieskového orieška , ale tento bod samozrejme záleží tiež na dĺžke, voľbe produktu a hustote vašich vlasov. Ale s množstvom to nepreháňajte, je to potom skôr na škodu.
Nanesenie šampónu
Najčastejším spôsobom, ako naniesť šampón na vlasy, je dať si prípravok do dlane a potom ho naniesť na jedno miesto na hlave a začať peniť. Ale to vedie k tomu, že šampón nie je rovnomerne nanesený po celom povrchu hlavy. Lepší spôsob je, keď na viac miest na hlave dáte menšie množstvo šampónu a potom ho začnete vmasírovávať do vlasov, šampón vám tak začne peniť na viacerých miestach a je ľahšie ho dostať naozaj všade .
Šampón by ste mali naniesť, ako ku korienkom, tak po celej dĺžke vlasov a vmasírovať ho do vlasov a do pokožky by ste mali pomocou brušká prstov, nie nechtov, ktorými by ste mohli pokožku poškodiť .
Keď pena pri prvom umývaní nevzniká je normálne. Vlas sa zbavuje prachu, nečistôt a kozmetických produktov ..
Počet umytí
Umývať vlasy by sa malo 2x po sebe. Pri prvom umytí vlasy zbavíme použitých prípravkov ako je napr. Už spomínaný lak na vlasy, ale pri tomto umytí sa zároveň zbavíme aj väčšiny kožného mazu. Až pri druhom umytí začína šampón pôsobiť, tak ako má, začínajú sa teda prejavovať jeho účinky, ktoré sú napísané na obale (záleží však na konkrétnych šampónoch). To, že vlasy sú už naozaj umyté, môžete spoznať tak, že šampón dobre pení .
Teplota vody
Studená voda nedokáže vlasy poriadne umyť, ani zbaviť mazu. Príliš horúca voda vlasy zbytočne namáha. Vlasy by sme si mali umývať ideálne skôr vlažnejšou vodou .
Vymytie šampónu
Aby sme si boli naozaj istí, že vlasy sú zbavené zvyškov šampónu, mali by sme ich vymývať cca 2-3 minúty, podobne dlho by sme mali vlasy aj šampónovať. Keď je vlas umytý, je na dotyk trochu drsnejší.
Starostlivosť o vlasy
Ak sa rozhodnete použiť nejakú starostlivosť na vlasy, rozhodne to s ňou nepreháňajte , zbytočne nekombinujte mnoho prípravkov naraz, vlasy to skôr zaťažuje. Keď sa rozhodnete napr. pre kondicionér či masku na vlasy , mali by ste si predtým vlasy vysušiť uterákom. Tieto prípravky používajte len na končeky a dĺžku vlasov, nedávajte ich ku korienkom. Jednotlivé prípravky majú rôznu dobu pôsobenia, takže v tomto smere sa držte návodu na obale, nie je dobré masku nechať pôsobiť príliš dlho, a potom prípravky z vlasov opäť vymyjeme – to nám zaberie opäť cca 2-3 minúty .
Vysušenie vlasov
Poslednou fázou je vysušenie vlasov. Použite uterák a vodu z vlasov iba vytlačte a vyžmýkajte. Rozhodne vlasy nedrhnite a nebuďte k nim hrubí, mohlo by to viesť k ich väčšej lámavosti. Tiež sa neodporúča chodiť spať s mokrou hlavou, pretože to by vám mohlo spôsobiť pokojne migrény či problémy s krčnou chrbticou (a vlasy sa pritom ničia).