Na jeseň by ste sa mali pozdĺž lesov a strání poobzerať po kríkmoch trnky obyčajnej. Jej plody totiž nie sú len obľúbenou potravou vtáčikov. Vďaka vysokému obsahu trieslovín a vitamínov C, A a E sa skvele uplatní aj v domácej lekárni.
Kry trnky obyčajnej upútajú vašu pozornosť už na jar, kedy začínajú kvitnúť. Vyzerajú ako zasnežené a sú skutočne neprehliadnuteľné. Na jeseň sú zase obsypané guľatými modrými trpkými plodmi.
Liečivá je celá rastlina
Listy pomáhajú pri obličkových ťažkostiach. Kvety trnky pôsobia diureticky, teda pri ťažkostiach s močením. Ak sa teda na jar trápite s nachladnutými či oslabenými obličkami, stačí zaliať 2 lyžičky listov šálkou vriacej vody a nechať 15 minút lúhovať.
Čaj potom pite 2 × denne po dobu 4 týždňov. Odvar zo usušených kvetov potom pri pití 2 až 3 šálok denne slúži ako prostriedok na čistenie krvi. Na jeseň sa zameriame na plody. Aj tie totiž majú veľa pozitívnych účinkov na ľudské zdravie.
Vyrobte si trnkové víno
Posilňujú organizmus, povzbudzujú trávenie, pomáhajú pri kŕčoch, vracaní a hnačke. Znižujú krvný tlak a čistia krv. Pre trnky je typická trpká chuť, u rady receptov je preto dobré si výsledný produkt dostatočne osladiť.
Vyskúšať môžete napríklad víno, ktoré je vhodné pri celkovej slabosti. Dajte do fľaše 2 šálky nasekaných trnkových plodov, ½ lyžičky škorice, 6 zomletých klinčekov, 4 rozklepané badiány a zalejte zmes 1 l kvalitného červeného vína.
Na pokojnom mieste nechajte 14 dní lúhovať, ale denne pretrepte. Potom sceďte do sklenenej fľaše, uchovávajte v chladničke a užívajte 1 štamprlík denne.
Trnkový čaj posilňuje obličky
Kedykoľvek si tiež môžete pripraviť čaj z trnkových listov, ktorý je vhodný najmä pri oslabených obličkách. Budete potrebovať len 2 lyžičky nasekaných listov trnky a 200 ml vriacej vody.
Listy zalejte vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať, potom preceďte a môžete popíjať. Pite 2 × denne 1 šálku po dobu 4 týždňov.