Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tretia vlna príde zrejme skôr ako na jeseň: Odborníci o DELTA mutácii. Strašiakom by mala byť pre neočkovaných

reklama:
Delta Variant
Covid-19 Delta Variantwww.gettyimages.com

Pár týždňov sme sa tešili ústupu pandémie koronavírusu. Druhá vlna už zrejme skončila a to najhoršie máme nielen my, ale aj väčšina krajín za sebou …

Nadšenie však netrvalo dlho, napriek stále zlepšujúcou sa situáciou sa objavila nová mutácia. Veľká Británia a Portugalsko už čelí mutácii vo veľkom. V Česku evidujú desiatky prípadov, na slovensku už tiež potvrdili prvé prípady, ale zatiaľ je to pod kontrolou. Kedy začne tretia vlna pandémie?

Práve delta variant bude zrejme rozhodujúcim hráčom v tretej vlne pandémie koronavírusu. Vláda začala posudzovať režim na hraniciach, ale aj výnimky pre ľudí na cestovanie. Keďže v Británii sa vírus šíril najmä nezaočkovanými, je jasné, že plne zaočkovaní ľudia to budú mať jednoduchšie. Nebudú to mať jednoduchšie len z hľadiska pravidiel. Chrániť si budú to najdôležitejšie. Svoj život. Predpokladám rast počtu pozitívnych prípadov ešte v júni, krivka ich poklesu sa zlomí na prelome júna-júla, „povedal analytik.

Podobnou cestou sa podľa neho vydá v najbližšej dobe väčšina krajín Európy. „Už dnes sa krivka poklesu zlomila v Británii, Portugalsku, Španielsku, Rusku, Švédsku, Fínsku, v Nórsku, v Moldavsku. Budeme ďalší spolu s Írskom, „dodal. Napríklad v Nemecku je delta mutácia už u 15 percent neočkovaných, kým pred týždňom to bola len polovica.

Matematik Richard Kollár predpokladá, že hlavným miestom šírenia budú školy, pretože mladšie deti sa u nás očkujú len veľmi zriedka. Delta mutácie sa totiž v zahraničí šíria predovšetkým v nevakcinovaných kolektívoch a v domácnostiach. „Pretože teraz končí školský rok, očakávam veľké rozšírenie až po začiatku ďalšieho školského roka v septembri,“ uviedol pre denník.

Rozhodujúcim faktorom počas tretej vlny bude zaočkovanosť. Vírus sa zatiaľ šíri aj u neočkovaných, dve dávky chránia aj pred novou mutáciou takmer na 90 percent. Jedna dávka na 30 percent. Na slovensku je však zatiaľ plne zaočkovaných len okolo 26 percent. Záujem o očkovanie rapídne klesol, mierny nárast v čakárni zaznamenali po ohlásených sprísnených pravidlách pre cestovanie, ale opäť sme na hranici okolo 50 tisíc čakajúcich.

Bude teda tretia vlna horšia ako tá druhá? Bošnák predpokladá, že po víkende bude zaočkovanosť druhou dávkou už 30 percent. „Do mesiaca dostanú druhú dávku všetci, ktorí majú prvú dávku a ku koncu júla budeme blízko 40%. Začíname očkovať Janssenom a tam stačí prvá dávka, bude to významná pomoc, rovnako je pomocou očkovanie obvodnými lekármi, „uviedol.

Podľa analytika silu nesmieme merať počtom infikovaných, ale počtom hospitalizovaných. A tých bude významne menej a zásadne rôzne podľa regiónu. „Bratislava bude postihnutá zásadne inak ako niektoré vidiecke obce v málo zaočkovaných okresoch. Pôjde o hyperregionálnu záležitosť, „dodal na margo tretej vlny. Ani Kollár nepredpokladá, že tretia vlna bude horšia, pretože zatiaľ to tak nikde nebolo.

„Vzhľadom na to, že počas nej nebol poriadne očkovaný takmer nikto a navyše sme v tej dobe premorili veľkú časť obyvateľstva, tak práve naopak sa dá očakávať menší vlna do tisíc hospitalizácií naraz na slovensku. Počet infikovaných nebudeme schopní zrejme úplne sledovať, pretože to budú vo veľkej miere deti do 12 rokov, ktoré po väčšine ani netestujeme, „uviedol matematik.

V Británii odhalili ohniska medzi deťmi, ktoré sa v mnohých krajinách, rovnako je to u nás, netestujú ani neočkujú a väčšinou nemusia mať ani rúška. Podľa matematika sa bude delta mutácia šíriť v nevakcinovaných veľkých kolektívoch. „Preto to budú deti či napríklad iné skupiny, kde budú veľké skupiny blízkych kontaktov neočkovaných osôb,“ myslí si Kollár.

„V Británii tvoria väčšinu infikovaných mladí, mobilní a aktívny neočkovaní ľudia. Teenageri a dvadsiatnici. Podobne je to dnes aj v Nemecku. Je to zvrat oproti prvej a druhej vlne a posun k mladším ročníkom, „konštatoval Bošnák. Myslia si, že v obmedzení šírenia zásadne pomôže začiatok prázdnin a koniec vyučovania v interiéroch po 5 – 6 hodín denne v triedach s 20 – 30 deťmi päťkrát do týždňa.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 27. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.