Treští vám hlava a máte opicu? Toto sa práve deje vo vašom tele

Zdieľať
opica
Treští vám hlava a máte opicu? Toto sa práve deje vo vašom tele Foto: www.gettyimages.com

Pri slove „opica“ sa väčšine z nás urobí ľahko nevoľno a prebehne nám mráz po chrbte. Hoci je to stav úplne individuálny, určité príznaky máme všetci spoločné. Čo „opicu“ spôsobuje, to vieme, vedeli ste však to, čo sa vo vašom tele pri nej deje?

Ak máte za sebou prehýrenú noc plnú alkoholu, takmer s istotou môžete ráno očakávať nepríjemnú bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, tras, únavu, potenie a v niektorých prípadoch aj hnačku. Telo sa jednoducho musí s väčším prísunom alkoholu pobiť po svojom a spravidla nám to dáva pekne „zožrať“.

Prečo je nám zle?

Kľúčovú úlohu v celom procese „opice“ zohráva pečeň. Tie majú za úlohu alkohol zoxidovať na acetaldehyd, ktorý je následne premenený na kyselinu octovú, ktorá pre naše telo už nie je toxická. Pre nás je však v tomto prípade dôležitý práve acetaldehyd, ktorý je toxický a reaktívny. Ten spôsobuje napríklad zvýšenie tepovej frekvencie alebo začervenanie.

V dôsledku toho všetkého sa viac potíme a uvoľňujeme telesné teplo, čo je fakt, ktorý vyvracia zaryté pravidlo, že alkoholom sa človek najrýchlejšie zahreje. V skutočnosti je to práve naopak, konzumáciou alkoholu v zime len rýchlejšie strácate telesné teplo a hrozí rýchlejšie umrznutie.

A prečo nás bolí hlava?

Môžu za to rozšírené krvné cievy, ktoré privádzajú krv do mozgu. To pri konzumácii alkoholu spôsobuje dehydratáciu, za čo zodpovedá znížené vylučovanie antidiuretického hormónu. V praxi to vyzerá tak, že hoci ste celý večer niečo pili a strávili hodiny na toalete, ráno si pripadáte, ako keby ste boli na púšti. K nepríjemnému pocitu sucha v ústach sa navyše pridá aj únava, pretože ako je o alkohole známe, narúša spánkové rytmy. Takže aj keď sa vrátite v pomerne rozumnom čase ale v alkoholovom opojení, môžete počítať s tým, že sa príliš dobre nevyspíte.

A v neposlednom rade, dôsledkom nadmernej konzumácie alkoholu, je pokles hladiny krvného cukru a bolesť žalúdka. K bolesti žalúdka dochádza v dôsledku podráždenia žalúdočnej sliznice alkoholom a zvýšenému výskytu žalúdočných štiav, čo je pri popíjaní úplne normálne.

Ako „opici“ predísť?

Prvým pravidlom, ktoré by mal každý, kto má pred sebou nejakú akciu či oslavu, dodržiavať, je poriadne sa predtým najesť. Keď váš žalúdok bude plný, jeho podráždenie nebude také veľké. Počas večera popíjajte aj obyčajnú vodu. Keď budete dodržiavať aj toto, znížite tak ranné následky dehydratácie. Je dokázané, že číre alkoholické nápoje, ako je napríklad gin alebo vodka, sú pre naše telo lepšie stráviteľné. Je to tým, že obsahujú menšie množstvo kongenerov, ktoré sú hojne obsiahnuté napríklad v rumoch alebo vo whisky. Nesnažte sa opicu vyliečiť aspirínom či podobným liekom. Síce vás prestane bolieť hlava, ale viac vám podráždi žalúdočnú stenu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané