Tradície a zvyky pri vianočnom stole. Štedrovečerné stolovanie má svoju nepísanú etiketu, niektoré pravidlá sú už zabudnuté

Zdieľať
stôl

O niekoľko dní opäť sadneme pri štedrovečerný stôl. Nie je to iba o tom, že si s rodinou pochutnáme na rybej polievke a vyprážanom kaprovi so zemiakovým šalátom a potom sa vrhneme na rozbaľovanie vianočných darčekov. Štedrovečerné stolovanie má po stáročia svoje pravidlá. Ktoré tradície a zvyky sa teda viažu k vianočnému stolu?

Párny počet stolovníkov

Keď sa zišiel nepárny počet stolovníkov, podľa vianočnej povery musela gazdinka prestrieť pre jedného stravníka navyše, aby bol zaistený párny počet. Naši predkovia totiž verili, že počas Štedrého večera chodí smrť na obhliadku prestretých stolov. V prípade nepárneho počtu stolovníkov by sa tak pre jedného z nich mohla v nasledujúcom roku vrátiť.

Od štedrovečernej večere sa nevstáva

Od štedrovečernej večere nikto nesmie vstať s predstihom, v opačnom prípade ho môže stretnúť nešťastie. Ak počas stolovania vstane, povera hovorí, že budúci rok pri stole s ostatnými už sedieť nemusí.

Do každého rohu niečo navyše

V minulosti nemal zostať štedrovečerný stôl nikdy prázdny. Gazdinka do jedného rohu položila celý chlieb, aby jej rodina mala budúci rok čo jesť. Do druhého rohu dala ošatku so všetkým, čo ich pole urodilo, aby ďalší rok bol dobrý zber. Do tretieho rohu umiestnila mince, ktoré sľubovali blahobyt, a do štvrtého rohu misku s kúskami jedla pre dobytok.

Stôl omotaný reťazou

Predtým gazdiná tiež na Štedrý večer omotávala nohy stola reťazou alebo povrazom. Na aký účel? Vianočná povera hovorí, že v celom nasledujúcom roku chcela zaistiť súdržnosť rodiny a tiež ochranu domu pred zlodejmi.

Rybie šupiny pod tanierom

Šupiny z kapra sú symbolom peňazí a finančnej prosperity. Chcete, aby ste nemali v budúcom roku hlboko do vrecka? Schovajte si rybiu šupinu počas štedrovečernej večere pod tanier. Šupinu si môžete nasledujúci deň vložiť aj do peňaženky, kde ju budete nosiť po celých nasledujúcich dvanásť mesiacov až do nasledujúcich Vianoc.

Sekera pod stolom

Predkovia umiestňovali pod štedrovečernú tabuľu aj sekeru. Tesne pred večerou na ňu musel bosou nohou stúpnuť každý z rodiny. Podľa povery ho to malo ochrániť pred bolesťami nôh.

Vianočka so schovanou mincou ako dezert

Pre našich predkov mala vianočka počas Štedrého večera magický význam. Toto sladké pečivo si dávali na záver večere ako dezert. Gazdinka, ktorá vianočku pripravovala, do nej zapiekla mincu. Kto ju vo svojom plátku vianočky počas štedrovečernej večere našiel, mal byť v budúcom roku zdravý a šťastný. Pre zaujímavosť: chudobnejšie rodiny do vianočky namiesto mince zapekali šípok alebo cesnak.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané