Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto všetko musíte doma vyčistiť alebo vymeniť ak ste po chorobe!

reklama:

Zradné mikróby dokážu prežívať mimo svojho hostiteľa ďalších 72 hodín.

choroba
www.gettyimages.com

Preto ak ste mali doma maróda alebo ste sa z choroby pred pár dňami sami vyliečili, je nutné domácnosť dostatočne vyčistiť. Myslite na tieto dôležité veci …

Zubná kefka

Zubnú kefku je dôležité meniť pravidelne, a to vždy, keď vykazuje známky opotrebenia. A v prípade prekonanej chorobe sa výmena odporúča, či už je kefka v akomkoľvek stave. Baktérie, ktorých je počas infekčnej choroby v ústach oveľa väčšie množstvo, sa držia vo vláknach kefky, a je preto potrebné buď kefku vymeniť, alebo ju aspoň naozaj starostlivo vydezinfikovať.

Posteľnú bielizeň

V posteli ste trávili v posledných dňoch najviac času, preto je samozrejmosťou, že je potrebné vyprať na 60 stupňov všetky obliečky aj prestieradlo. Ak máte možnosť, vyprať môžete aj samotné prikrývky a vankúše. Počas choroby sa totiž často silno potíme a všetko sa nevsiakne len do obliečky. Matrac nechajte vyvetrať na čerstvom vzduchu. Len tak zabránite tomu, aby sa Vaša posteľ stala rizikovým územím, kde sa môžete znova nakaziť nielen Vy, ale aj Vaši blízki.

Uteráky

Nezabudnite tiež na uteráky a osušky. Už počas choroby by ste mali používať oddelený uterák a zamedziť tomu, aby prišiel do kontaktu s uterákmi, ktoré využívajú zdraví členovia domácnosti. Po chorobe ich riadne vyperte pri vyšších teplotách.

Dezinfikujte

Aj keď ste sa počas choroby držali ďalej od ostatných, je prirodzené, že ste tiež používali bežné veci a roznášali baktérie po celom dome. Preto je potrebný dezinfekčný prostriedok. Okrem klasických miest, ktoré čistíte počas pravidelného upratovania, utrite všetky kľučky a úchytky na skrinkách, ovládače od televízie a prehrávačov, vypínače svetiel, dvierka chladničky, telefón, klávesnica počítača či notebooku

Kôš a hračky

Naplnili ste kôš hromadou vreckoviek? Samozrejme odpad vyneste do popolnice a samotný kôš potom umyte pomocou dezinfekčného prostriedku.

Ak pacientom bolo Vaše dieťa, je pravdepodobné, že prišlo do kontaktu s obľúbenými hračkami. Preto nezabúdajte tiež na ne. Plyšáky vyperte v práčke. Plastové hračky umyte horúcou vodou s dezinfekciou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. januára 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.