Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto by ste mali ihneď skontrolovať, keď budete kupovať čistú vodu.

reklama:
00.jpg

Viete, že každá plastová fľaša, je tak trochu iná? Nikto Vám pravdepodobne nepovedal o týchto znakoch, ktoré sú na každej fľaši. Označujete to z akého druhu plastu je vyrobená. Sú to dôležité informácie. Každý druh má v sebe iný počet chemikálií.

01 1.jpgAko to teda je?

  1. PET alebo PetePET je jedným z najčastejšie používaných plastov v spotrebnom tovare. Je určený pre jedno použitie. Opakované použitie zvyšuje riziko vylúhovanie a rastu baktérií. Tieto fľaše môžu uvoľňovať ťažké kovy a chemikálie, ktoré majú vplyv na hormonálnu rovnováhu.
  2. HDP alebo HDPEHDPE plast je tuhá a používa sa pri mlieku atď. Tento druh plastu je prakticky bez chemikálií. Odborníci odporúčajú ju pri nákupe balenú vodu, pretože sú pravdepodobne najbezpečnejšie (a teda obsahujú najčistejšiu vodu) .
  3. PVC alebo 3VPVC je mäkká a pružná. Používajú sa k výrobe potravín balených do číreho plastu, detských hračiek atď. Uvoľňuje 2 toxické chemikálie, ktoré ovplyvňujú hormóny v tele. Odborníci odporúčajú kupovať inú alternativu.
  4. LDPETento plast nie je možné použiť pri výrobe fliaš, aj keď neuvoľňuje žiadne chemické látky do vody. .
  5. PPDalší bielo sfarbený alebo čiastočne priehľadný plast, ktorý sa používa ako balenie na sirupy a jogurtové. Polypropylénový plast je pevný a ľahký a má vynikajúcu tepelnú odolnosť. Pri zahriatí sa netaví. Je teda relatívne bezpečné. To tiež slúži ako dobrý bariéra proti vlhkosti, mastnote a chemikáliím.
  6. PSPolystyren je lacný, ľahký plastový s širokú škálu použitia. To sa najčastejšie používa na výrobu na jedno použitie (plastové príbory, obal na vajcia). Uvoľňuje niektoré karcinogénne látky pri zahrievaní. Je absolútne nevhodné pre dlhodobé použitie ako nádoby na potraviny alebo nápoje.
  7. PC alebo neoznačený plastČasto sa používa pri výrobe športových fliaš (najnebezpečnejšie fľaše). Neodporúča sa na opätovné použitie.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 12. júla 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.