Toto rozhodne nepatrí do koša, ale k paradajkám!

Zdieľať
Toto rozhodne nepatrí do koša
Toto rozhodne nepatrí do koša, ale k paradajkám! Foto: www.gettyimages.com

Doprajete si každý deň šálku lahodnej kávy? Potom dosť možno často vyhadzujete cennú usadeninu, ktorú by ste ale mohli oveľa lepšie využiť inde. Obsahuje množstvo draslíka a dusíka, takže sa dá použiť ako prírodné hnojivo a odpudzovač škodcov paradajok. Kávovú usadeninu stačí jemne zapracovať do pôdy a nechať rastlinu, aby si prospešné látky vzala. Stačí opakovať raz za pár týždňov.

Niekoľko spôsobov využitia

Použitie usadeniny sa líši podľa toho, aké výsledky chcete dosiahnuť. Dusík a draslík sú nevyhnutné prvky pre správny koreňový vývoj rastlín. Pomáhajú vytvárať rastlinné pletivá a stimulujú produkciu chlorofylu. Kávová usadenina je tiež lacný a pohodlný spôsob, ako pôdu obohatiť o organickú hmotu, ktorá zlepšuje priepustnosť vzduchu, odvodnenie a zadržiavanie vody.

Zmiešaním kávovej usadeniny s dreveným popolom, sušeným lístím a limetkou vznikne skvelý kompost s vysokým obsahom dusíka, ktorý je pre paradajky priam zázračným elixírom. Kompost zníži kyslosť vypestovaných plodov. Samotná usadenina by naopak mohla mať vplyv na kyslosť pôdy na pestovanie rastlín.

paradajky

Slimáci už nemajú šancu

Usadenina tiež funguje ako repelent proti slimákom. Kofeín je pre nich smrtiacou látkou, ktorú vstrebávajú tým, že cez usadeninu prelezú. Jednoducho ju preto rozsypte okolo rastlín do uzavretého prstenca, ktorý bude pôsobiť ako jedovatá bariéra pred nežiaducimi hosťami. Čoskoro už paradajky neohrozí ani jeden jediný slimák.

Rovnako tak kávovú usadeninu nemajú rady vošky a hubové choroby, ktoré zraňujú listy paradajok a ničia plody. Tieto problémy sa obvykle riešia chemickými fungicídmi a postrekmi, avšak kávová usadenina je plnohodnotnou netoxickou a prírodnou náhradou. Naopak dokáže prilákať do záhrady veľmi užitočné tvory – dážďovky. Tie premieňajú organickú hmotu na potravu pre rastliny a zvyšujú množstvo kyslíka a vody v pôde, takže sa rozhodne oplatí mať ich na svojom pozemku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané