Každý človek si iste rád dopraje slastný spánok a ponorí sa do ríše snov po namáhavom dni. Výnimkou sú však prípady, keď nás v noci poriadne trápia nočné mory. Budíme sa vystrašení, zmätenie a lapáme po dychu. Takéto nepríjemné „nočné filmy“ premietajúce sa v našich hlavách nám potom vedia pekne znechutiť vstávanie. Často na strašné výjavy zo snov nevieme zabudnúť aj celé dni a neustále sa k tým mrazivým zážitkom v mysli vraciame. Prečo vlastne máme nočné mory a čo môžu znamenať? Nočné mory potrápili snáď už každého z nás. Môže ísť o hrôzostrašné výjavy, ale aj nepríjemné sny o nevere partnera, strate blízkeho alebo zrade. Vtedy začneme byť podozrievaví, máme obavy, či sen nepredpovedal budúcnosť a prikladáme mu veľkú váhu. Takéto sny sú však často len zrkadlom našich vnútorných strachov, ktoré sú neopodstatnené. Naše podvedomie nám prostredníctvom snov nepremieta skutočnosť, ale šifruje akéhosi pomocníka. Ak sa naučíme byť dostatočne vnímaví, môžeme ich využiť vo svoj prospech.
Výcvik v spánku
Ľudská myseľ je perfektným „strojom“, ktorý neustále udivuje vedcov celého sveta. Funguje dokonale, čoho príkladom je aj fenomenálna stratégia akéhosi výcviku, ktorý sa odohráva počas spánku. Nočné mory nám totiž pomáhajú vyrovnať sa so stresovými udalosťami. Mozog vníma tieto sny ako potencionálne situácie, ktorými nás pripravuje na možné nebezpečenstvo či nepríjemné zážitky v reálnom živote. Po prebudení nám zostanú spomienky a my si scenár prehrávame znovu a znovu, čím vyvodzujeme určité závery. Takto nás naša myseľ pripravuje na situácie, ktoré môžu reálne prísť, a aj keď o tom nevieme, sme na ne lepšie pripravení a zvládame ich s menším napätím. Skvelá taktika, čo poviete?
Buďte vnímavejší
Počas rušných dní a pracovného zhonu si často nevšímame problémy, ktoré sa pomaly nahromadia. Každodenné starosti a povinnosti plne zamestnávajú naše vedomie, ale podvedomie si všetko poctivo ukladá. Ak náš vnútorný svet potrebuje naliehavú pozornosť, podvedomie, ktoré je citlivejšie a otvorenejšie, nám vysiela signály, ktoré môže mať charakter nepríjemných snov. Ak nie sme k sebe dostatočne vnímaví, nočné mory sa zvyknú opakovať s rovnakým motívom ako výstraha. Ak dokážeme dešifrovať, čo sa nám naše podvedomie snaží naznačiť, nočné mory prestanú. Môže to byť prílišný stres, vyčerpanie alebo si len k telu pripúšťame zákernú osobu, ktorá z nás istým spôsobom vysáva energiu. Naša myseľ to vníma a v snoch dvíha varovný prst.
Zrkadlo zdravotného stavu
V prípade, že sú vaše nočné mory príliš desivé a vyskytujú sa aj viackrát mesačne, mali by ste zbystriť pozornosť. Mnohokrát práve také desivé sny môžu signalizovať problémy so zdravím. Naša duševná pohoda môže byť narušená tým, že sa nevieme preniesť cez traumatizujúcu udalosť alebo nám nejaká situácia veľmi ublížila. Mozog aj takto vysiela signály, ktoré upozorňujú na pošramotenú psychiku a v tomto prípade je často vhodné vyhľadať psychológa, ktorý sa vie dostať ku koreňu problému a nájsť vhodné riešenie. Podľa vyjadrenia vedcov majú nočné mory najčastejšie neurotickí pacienti. V ich snoch sa objavuje bezradnosť, bezmocnosť a cítia sa stratení v neznámom prostredí. Nemusí však ísť len o našu duševnú pohodu. Keďže psychické i fyzické aspekty spolu úzko súvisia, opakované nočné mory môžu byť aj fyziologického pôvodu. Napríklad časté nepríjemné sny o dusení či škrtení môžu byť predzvesťou astmatických záchvatov.
Čo znamenajú sny?
Pád môže znamenať strach zo straty kontroly nad životom. Takéto sny mávajú ľudia, ktorí sa príliš upínajú na povinnosti a desia sa zlyhania. Čo teda robiť? Ak je vám tento prípad známy, mali by ste sa naučiť prenechať zodpovednosť aj iným. Nevysilujte sa neustále kvôli pocitu, že veci zvládnete najlepšie jedine sama. Začnite ľuďom dôverovať. Skúsiť môžete aj rôzne relaxačné techniky.
Prenasledovanie často znamená našu skúsenosť s trápením či násilím, ktoré môže mať svoje počiatky aj v ranom detstve. Sen, v ktorom nás niekto neustále prenasleduje, môže byť výsledkom hlbokých zranení, na ktoré sme už možno aj dávno zabudli, ale podvedomie ho má neustále uložené.
Iným výkladom takej nočné mory môže byť aj fakt, že prenasledovateľom je časť vašej osobnosti, ktorú nechcete prijať a uznať. V tomto prípade je nutné pochopiť, pred čím utekáme a prijať aj svoje tienisté stránky. Je možné, že tento sen je výsledkom túžob alebo prianie, ktoré v sebe potláčame, hanbíme sa ich priznať alebo si ich nie sme vedomí. Ak sa napríklad žene sníva, že ju prenasleduje násilník, pravdepodobne nemala vo svojom živote dostatok mužskej pozornosti, ktorá jej chýba.
Vražda. Ak vás prenasledujú sny, v ktorých chcete niekoho zabiť, pravdepodobne v sebe máte hnev, napríklad na partnera. Tento hnev v sebe potláčame a navonok neprejavujeme. Možno si ani plne neuvedomujete príčiny svojho hnevu. Skúste sa nad možnými príčinami poriadne zamyslieť.
Iným prípadom je sen, v ktorom sa niekto snaží vás zabiť. Môže to byť výsledkom sklonu k agresii voči sebe samému. Takéto sny mávajú ľudia, ktorí v detstve nemohli otvorene vyjadriť svoj hnev či nesúhlasný názor a museli sa držať stranou. Tento hnev bol dlhodobo potláčaný a hromadením sa nakoniec tieto negatívne emócie obrátili proti nim samým. Nájdite v sebe tieto zárodky a vyrovnajte sa s negatívnym postojom. Odpustite, zabudnite a nechajte zo seba tieto nepríjemné pocity odplávať. Je lepšie ventilovať pocity aktivitou v posilňovni, než si ich v sebe ukladať.