Hľadáte rastlinu, ktorá z vašej záhrady urobí skutočnú oázu krásy? Japonský dřín je to pravé. Tento úchvatný ker nielenže zaujme svojimi obrovskými kvetmi a nádhernými plodmi, ale aj svojím celoročným pôvabom. Prečítajte si, ako ho správne pestovať a užite si jeho krásu vo vašej záhrade.
Krása japonského drieňu vo vašej záhrade
Japonský drieň (Cornus kousa var. Chinensis) je skvostom každej záhrady. Jeho rozložitý habitus, veľké jarné kvety, červené plody, úchvatné jesenné sfarbenie listov a jedinečná škvrnitá kôra dodajú vašej záhrade estetickú hodnotu po celý rok.
Rod Cornus (drieň) zahŕňa širokú škálu stromov a kríkov. Niektoré druhy kvitnú v zime, iné ponúkajú krásne listy na konci jari, farebné zimné stonky, nápadné jesenné listy alebo bobule. Dnes sa zameriame na japonský drieň. Tento druh pochádza z východnej Ázie – Číny, Kórey a Japonska a je považovaný za jeden z najkrajšie kvitnúcich drieňov.
Prečo si vybrať japonský drieň
Japonský drieň má vzpriamený habitus, ktorý sa s vekom rozširuje. Najväčším lákadlom sú jeho veľké krémovo biele kvety, ktoré sa objavujú na začiatku leta. Tieto kvety sú v skutočnosti listy, ktoré obklopujú malé, nevýrazné kvety. Z týchto kvetov sa neskôr vytvoria červené plody podobné jahodám. Plody sú jedlé, ale ich chuť nie je nijako zaujímavá. V Japonsku sa konzumujú surové, nakladajú sa alebo sa z nich vyrába ovocný likér. Listy sú zelené a zaguľatené, na jeseň sa premenia na krásne červené a fialové.
Pestovanie japonského drieňu
Kvety japonského drieňu sú natoľko jedinečné, že sa tieto kríky často vysádzajú ako solitérne rastliny. Efektívne fungujú aj ako pozadie v kríkových záhonoch, keďže dosahujú výšku 6-8 metrov. Pri kombinácii s inými kvetinovými kríkmi dbajte na to, aby nekvitli súčasne, aby si nekonkurovali.
Výsadba japonského drieňu
Pôda je kľúčom k úspešnému pestovaniu japonského drieňu. Najlepšie prospieva v ľahkých, piesčito-hlinitých, mierne kyslých pôdach. Nepáčia sa mu zamokrené a vápenité pôdy a ťažké, hlinité pôdy mu tiež nevyhovujú.
Kontejnerované rastliny je možné vysádzať kedykoľvek počas roka, pokiaľ nemrzne. Najlepším obdobím je jar, a v prípade jesennej výsadby je dôležité chrániť korene pred mrazom hrubšou vrstvou mulča. Vrchná časť koreňového balu by mala byť v rovine s pôdou. Ak pôda nie je dostatočne kyslá, substrát v výsadbovej jame treba okysliť zeminou pre rododendrony alebo kompostom z listov.
Tipy pre pestovanie japonského drieňu
- Japonský drieň je nenáročný na starostlivosť. Po zakorenení je odolný voči mrazom, horúčavám a suchu. Rastie pomaly, preto je dôležité udržiavať pôdu vlhkú najmenej 3-4 roky po výsadbe.
- Vlhkosť u koreňov pomáha udržiavať vrstva mulča alebo podsadba nízkorastúcich byliniek. Pridaním mletej rohoviny na jar obohatíme pôdu o dusík.
- Vyhnite sa okopávaniu v oblasti koreňov, aby ste zabránili ich poškodeniu, keďže drieň má plytké korene.
- Japonský drieň nie je potrebné rezať, pretože rastie pomaly. Korekčný rez je vhodný len u mladých rastlín na podporu harmonického vývoja koruny. Obťažujúce vetvy možno odstrániť aj u starších rastlín, najlepšie po odkvitnutí.
- Japonský drieň je veľmi odolný voči chorobám, občas sa môže objaviť pleseň alebo škvrnitosť listov. Škodcovia sa na ňom vyskytujú len zriedka.
Množenie japonského drieňu
Pôvodné druhy japonského drieňu sa množia odrezkami alebo výsevom semien, čo je však veľmi zdĺhavé. Hybridy, ktoré sú často dostupné v komerčnom predaji, sa množia iba vrúbľovaním.