Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto je najjednoduchší spôsob, ako znížiť teplotu u dieťaťa bez akýchkoľvek liekov

reklama:
00 39.jpg

Zvýšená teplota je len ochranná reakcia organizmu na nejakú infekciu. My dospelí to ešte nejako zvládame, dokážeme si pomôcť sami a v najhoršom prípade siahame po liekoch. U detí je to trochu zložitejšie a ťažšie. Ak nechcete na zníženie teploty hneď podávať lieky, vyskúšajte tieto rady, ktoré by vám pri znižovaní teploty mohli pomôcť.

Úvodom by som ešte chcela poznamenať, že je dôležité odhadnúť závažnosť danej situácie. Samozrejme, že je dôležité za všetkých okolností a pri akomkoľvek ochorení dieťaťa navštíviť odbornú pomoc. Pokiaľ však ide o mierne zvýšenú teplotu a vy nechcete hneď siahať po ibuprofenu alebo iných liekoch, môžete vyskúšať aj tieto rady. Nikdy však nepodceňujte choroba a snažte sa zareagovať patrične k situácii.

01 17.jpg

Lekári jednohlasne odporúčajú neznižovať teplotu dieťaťa, kým nedosiahne približne 38-38,5 ° C. V tomto stave musí byť dieťa na lôžku a musí najmä prijímať dostatok tekutín. Pravidlo číslo jedna teda znie: Udržujte pitný režim. V prípade, že teplota začne stúpať, je treba ju začať okamžite znižovať. Základné medzníky pri teplote sú nasledujúce:

Pri 37 ° C až 38 ° C sa jedná o zvýšenú teplotu.

Od 38 ° C do 40 ° C sa jedná o horúčku, teplotu.

Nad 40 ° C vzniká veľmi nebezpečný stav, hyperpyrexia.

Spomínaný liek ibuprofen, ale aj ostatní, ako napríklad aspirín alebo paracetamol, majú niekoľko vedľajších škodlivých účinkov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú organizmus dieťaťa, a to najmä na žalúdočnú sliznicu a pečeň. Ak ich chcete dieťaťu podávať, vždy by ste sa mali poradiť s detským lekárom. Teplota sa však dá znížiť aj pomocou týchto bezpečných krokov.

Recept s jablčným octom

02 17.jpg

Zmiešajte v miske jablčný ocot a letné vodu v pomere 1: 3. V tomto roztoku potom namočte handričku, najlepšie utierku alebo starú látkovú plienku a prikladajte ju dieťaťu na čelo, hrudník, zápästia, ruky a nohy. Taký octový zábal je dobré nechať na čele dieťaťa aj niekoľko minút, kým sa neoteplí. Treba ho teda pravidelne meniť. Pokojne ho zatiaľ upokojte čítaním rozprávky.

vlažná voda

03 14.jpg

Môžete skúsiť dieťa osprchovať vlažnou vodou, prípadne mu dávať vlažnej obklady. Vlažný obklad dávame vždy na hrudník, nikdy nie na končatiny. Dobré je, keď ho ešte prikryjete suchou utierkou. Obklad tiež meníme každých 10-15 minút.

Ďalšie dôležité informácie

Pri teplote sú ideálnym riešením teplé nápoje. Dieťa sa potí, vyplavujú sa škodlivé látky a telo sa ochladzuje. Dajte však pozor na to, aby nápoje neboli horúce.

Miestnosť, v ktorej dieťa leží, by mala byť dostatočne vetraná a vzduch by tu mal cirkulovať. Je lepšie, keď je vzduch trochu chladnejšie, ale nie príliš chladný. Ak máte k dispozícii ventilátor, pokojne ho zapnite na najslabšie otáčky.

Sick Child
Little girl is not feeling feel and is having her temperature taken.

Dieťa nesmie nikdy zostať v prepotenom, mokrom oblečení. Stačí, keď má na sebe jednu vrstvu, najlepšie bavlnenou.

Teplotu by ste mali merať pravidelne, a to každých 15 až 20 minút. Získate tak dobrý prehľad o danej situácii.

Dajte svojmu dieťaťu napríklad chladnejšie jogurt. Telo sa zvnútra trochu schladí a bude hydratované.

05 7.jpg

Ako som už spomínala vyššie, ak teplota dlho neklesá, poprípade je stále rovnaká, vyhľadajte lekársku pomoc. Je to znamenie toho, že telo dieťatka si nedokáže s danou infekciou samo poradiť. Tieto metódy by ste nemali skúšať ani v prípade, že je dieťatko mladšie ako tri mesiace. Takéto malé bábätká ešte nemajú dokonale rozvinutý systém regulácie telesnej teploty.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 15. septembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.