Tohto parazita má v sebe pravdepodobne každý a ani o tom netušíte. Existuje však niekoľko príznakov

Zdieľať
demodex folliculorum
demodex folliculorum youtube.com

Už len jednoduchá predstava toho je nepríjemná. Možno to neviete a stovky malých organizmov sa plazia po celom vašom tele a tvári, zatiaľ čo oko ich nie je schopné spozorovať. Niektoré z týchto mikroskopických tvorov sú tak znepokojujúce, že by bolo lepšie, keby sme o ich existencii radšej ani nevedeli. Jedným z týchto tvorov je tzv. demodex folliculorum, malý parazit, ktorý sa živí folikulom ľudských vlasov. Veľkosť tohto parazita je iba 1/3 mm a najčastejšie sa vyskytuje na obočí, riasach a iných ochlpených oblastiach ľudského tela.

Vlasové folikuly, kde prebývajú, opúšťajú obvykle v noci, počas dňa sa pohybujú približne 16 centimetrov na povrchu kože. Ľudí neohrozujú, pokiaľ sa nezhromažďujú vo veľkých „skupinkách“. Môžu spôsobiť podráždenie a kožné ochorenia, ako je ružovka, zápal viečok, folikulitída, najmä u ľudí so slabým a nestabilným imunitným systémom. Môžu spôsobiť aj tzv. demodikózu, ktorá je u značného počtu ľudí asymptomatická.

Príznaky demodikózy sú…

  • začervenanie
  • ekzém
  • svrbenie
  • pupienky podobné akné

Prejavujú sa však pri minime ľudí a väčšina z nás žije s roztočmi bez akýchkoľvek príznakov až do vysokého veku. Ak sa chcete vyhnúť infikovaniu demodexom, musíte sa perfektne starať o svoju osobnú hygienu. Parazit sa prenáša spolu s prachom priamym kontaktom s infikovanou osobou cez rovnakú kozmetiku, uteráky a odevy. Najúčinnejšia prevencia spočíva v udržiavaní čistoty pokožky a odevov. Demodikózu je možné liečiť pomocou mastí, krémov a protizápalových prípravkov. Niektorí lekári odporúčajú peruánsky balzam, liehové roztoky pyrogallolu, pyrokatechínu, naftolu, zmesi mentolu a gagu a akaricídne prípravky na báze benzylbenzoátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané