Tofu nie je iba pre vegetariánov. Prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička?

Zdieľať
tofu

Tofu, vyrábané zrážaním zo sójového mlieka, je rastlinnou náhradou živočíšnych bielkovín, teda mäsa. Táto superpotravina ale nie je iba pre vegetariánov alebo vegánov. Skúste ju do svojho jedálnička zaradiť aj vy, pretože má množstvo zdravotných benefitov a slúži ako výborný zdroj bielkovín.

Čo je tofu? Potravina vzniknutá zrážaním sójového mlieka

Tofu, ktoré sa zrodilo v druhom storočí pred naším letopočtom v Číne, sa vyrába zrážaním sójového mlieka so síranom vápenatým. Vyzrážané sójové mlieko sa následne zaťaží, aby z neho vytiekla prebytočná voda. Výsledkom nie je nič iné ako tofu, ktoré má okrem Číny niekoľkostoročnú tradíciu aj v Japonsku, Vietname, Kórei a Thajsku.

Obľúbenosť tofu. Od Ázie až po Ameriku

V krajinách západného sveta bol tento pokrm neznámy takmer do prvej polovice 20. storočia. Nielen, že si ho následne obľúbili vegetariáni a vegáni, tofu si v súčasnosti zaraďujú ľudia aj do svojich klasických jedálnych lístkov. Táto superpotravina je však skvelou surovinou aj pri ketodiéte.

Ani v Česku nie je tofu nedostupnou potravinou. Zoženiete ho u nás v nespočetnom množstve podôb. V natural-prírodnej, neochutené, údené, marinované, korenené alebo cesnakové.

Prečo zahrnúť tofu do svojho jedálnička?

Tofu je potravinou, ktorá sa hodí hlavne na tepelnú úpravu. Navyše má tú úžasnú schopnosť, že dokáže preberať chute v pokrmoch, preto ho môžete upraviť skoro na tisíc spôsobov!

Veľkým benefitom je, že tieto jedlá budú nielen lahodiť vašim chuťovým pohárikom, ale budú pozitívne pôsobiť aj na vaše zdravie. Z akých dôvodov sa teda o tofu hovorí, že je zdravou superpotravinou?

  1. Tofu, ako výrobok zo sóje, obsahuje izoflavonoidy, ktoré znižujú riziko vzniku srdcových ochorení, zmierňujú zápal a zlepšujú pružnosť ciev.
  2. Isoflavonoidy obsiahnuté v tofu tiež pozitívne ovplyvňujú hladinu cukru v krvi a znižujú tak riziko cukrovky.
  3. Tofu pozitívne pôsobí aj na zdravie kostí. Sójové izoflavonoidy v ňom obsiahnuté konkrétne znižujú riziko rednutia kostí.
  4. Vďaka tofu tiež schudnete. Pravidelná konzumácia izoflavonoidov obsiahnutých v tofu totiž podľa niektorých vedeckých štúdií vedie k zníženiu hmotnosti.
  5. Vo veľkej miere v tofu nájdete aj saponíny, ktoré zlepšujú zdravie srdca.
  6. Podľa niektorých vedeckých štúdií tofu znižuje riziko niektorých druhov rakoviny. A to predovšetkým prostaty, hrubého čreva a žalúdka.

Tofu a kontroverzná potravina?

Aj keď má tofu veľa predností, ide podľa mnohých názorov o veľmi kontroverznú potravinu. Rovnako sa pozerá aj na ďalšie produkty zo sóje, ktoré môžu mať na ľudské telo aj veľa nežiaducich účinkov.

Sójové produkty majú totiž slabý hormonálny účinok. Rozhodne by ich preto nemali jesť deti, ani ženy citlivé na estrogény, u ktorých sa môže pri nadmernej konzumácii výrobkov zo sóje objaviť rakovina prsníka. Tofu obsahuje aj strumigénne látky, preto by ho nemali jesť ľudia s ochorením štítnej žľazy. Podľa niektorých vedeckých výskumov vykonávaných na zvieratách produkty zo sóje nepriaznivo ovplyvňujú aj plodnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané