To sa stane nášmu telu, keď nejeme mäso

Zdieľať
zdravá strava
zdravá strava www.gettyimages.com

Vegetariánska strava tiež znižuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky, reumatizmu a vysokého cholesterolu. Rastlinná strava môže nielen prospieť planéte, ale môže mať aj dlhodobý pozitívny vplyv na naše zdravie. Strava bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu môže znížiť riziko mnohých chronických ochorení.

Čo sa stane v našom tele, keď nejeme mäso?

Podľa odborníkov môže mať zníženie spotreby mäsa a mliečnych výrobkov najväčší pozitívny vplyv na životné prostredie, globálne otepľovanie, používanie sladkej vody a znečistenie ovzdušia a vody. A s mäsom bez stravy, alebo aspoň výraznému zníženiu spotreby mäsa  môžeme robiť dobré nielen pre našu planétu, ale aj pre seba rovnako. Strava založená predovšetkým na príjme rastlín je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu a môže hrať úlohu v prevencii mnohých chronických ochorení.

Menej zápalu

Červené mäso a mäsové výrobky bohaté na nasýtené tuky môžu prispievať k rozvoju mikroskopických zápalov v tele. Tieto chronické zápaly zase môžu v priebehu času významne poškodiť bunky a môžu prispieť k rozvoju závažných ochorení, ako sú kardiovaskulárne ťažkosti, reumatoidná artritída, cukrovka, astma alebo degeneratívne ochorenie nervového systému. Okrem toho môžu tieto mikroskopické zápaly zvyšovať riziko rakoviny .

Zdravšie črevá

Spracované potraviny, mäso a rafinované sacharidy majú negatívny vplyv na zdravie črevného traktu, stav črevnej flóry. Naproti tomu rastlinná strava bohatá na vlákninu má priaznivý účinok na baktérie v črevnom trakte, a to tak v ich množstve, ako aj v rozmanitosti črevnej flóry. A zdravá črevná flóra môže pozitívne ovplyvniť nespočetné množstvo vecí od fungovania nášho imunitného systému po našu náladu.

Lepšie trávenie

Zdravé, pravidelné a ľahké pohyby čriev vyžadujú predovšetkým vlákninu a vodu. Rastlinná strava môže poskytnúť oboje (pretože existuje pomerne málo zeleniny a ovocia, ktoré majú výnimočne vysoký obsah vody, od melónov po uhorky). Jednou z výhod stravy s nízkym obsahom tuku a mäsa je to, že uľahčuje stolicu, znižuje riziko zápchy a súvisiacich sťažností, ako sú hemoroidy.

Znižovanie rizika cukrovky

Niekoľko štúdií zistilo súvislosť medzi konzumáciou červeného mäsa a rizikom cukrovky typu II. Rozsiahla štúdia zistila, že ktokoľvek, kto je menej červeného mäsa a môže do svojej stravy za týždeň zahrnúť viac dní bez mäsa, môže znížiť riziko vzniku cukrovky takmer o 20 percent.

Normalizácia hladín cholesterolu

Zníženie spotreby tukov a mäsa a zvýšenie spotreby potravín s vysokým obsahom vlákniny má taktiež priaznivý účinok na hladinu cholesterolu. Zlepšenie hladiny cholesterolu tiež zohráva veľkú úlohu pri prevencii závažných, niekedy život ohrozujúcich ochorení, ako je mŕtvica alebo vazokonstrikcia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané