Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

To, ako môžu ručné práce posilniť vaše duševné zdravie je až neuveriteľné

reklama:
pletenie
pleteniewww.gettyimages.com

Možno by vás nikdy nenapadlo, že aj ručné práce a kreatívne činnosti ako pletenie, zdobenie tort, či lúštenie krížoviek vytvára veľmi pozitívny, ba až liečivý pocit, vďaka ktorému sa budete cítiť blažene. Mamina mi rozprávala príbehy zo svojich študentských čias, kedy na internátnej izbe nemali počítače a ani televízory a dlhé večery si krátili napríklad pletením, či háčkovaním. Po škole boli síce fyzicky unavené, ale potrebovali si oddýchnuť najmä psychicky.

Vedľa vyšívania a pletenia sa často rozprávali a hlavne, bol to pre nich spôsob relaxu. Sedeli s ihlou a niťou a metodicky vyšívali do plátna rôzne vzory. Myseľ si pri takejto činnosti odpočinie od rýchlych myšlienok. Spánok je oveľa pokojnejší a hlava je vyčistená od zbytočných myšlienok, ktoré nám v posteli často kradnú spánok.

Aj nedávne štúdie zistili a preukázali, že ručné práce sú pre duševné zdravie veľmi vhodné. Opakujúce sa pohyby pri pletení boli napríklad prirovnané k meditácii. Dokonca existujú aj terapeutické skupiny, kde si v tichosti pletiete sveter, šál, či ponožky a na chvíľu vypnete od okolitého sveta. Účastníci tejto skupiny na záver dodali, že sa cítili veľmi šťastne a spokojne. Mnohí z nich tieto hodiny pletenia navštevujú, aby si oddýchli, prečistili hlavu a zrelaxovali, či odbúrali nadbytočný stres. Tí, ktorí sa pravidelne venujú pleteniu, pociťujú oveľa viac duševnú i emocionálnu úľavu ako tí, čo pletú len sem-tam.

Je to ale len ihlica a vlna, ktoré majú tieto účinky? Vedci sa zhodujú, že nie. Sú rôzne formy kreatívneho seba-vyjadrenia, ako napríklad varenie, kreslenie, tanec, zdobenie tort, fotografovanie, iné druhy umenia, hudba či dokonca lúštenie krížoviek. Tieto všetky kreatívne činnosti sú pre našu myseľ vhodné a mali by sme ich praktizovať aspoň párkrát do týždňa a to minimálne pol hodinu. Je to niečo ako keď naše deti chodia na rôzne krúžky. Ako dospelí často zabúdame na naše voľnočasové aktivity.Skúste si aspoň dvakrát týždenne nájsť pol hodinu len pre seba a venujte sa nejakej kreatívnej činnosti, stačí, keď budete počúvať obľúbenú hudbu a trochu si budete pospevovať, či otočiť s manželom rýchly valčík.

lúštenie krížoviek
lúštenie krížoviekwww.gettyimages.com

Prečo sú teda kreatívne činnosti vhodné pre naše duševné zdravie? Jedna verzia je, že keď sme kreatívni, mozog uvoľňuje dopamín, ktorý funguje ako prírodné antidepresívum. Kreativita, na ktorú potrebujete aj trochu koncentrácie je veľmi liečivý spôsob, ako si privodiť dobré pocity zo seba a svojej práce. Vedci sa dokonca pokúšajú zistiť, či tvorivá činnosť nezlepší niektoré kognitívne poruchy, či nepomôže pri stareckej demencii a niektorých iných chorobách ako napríklad pri Parkinsonovej, či Alzheimerovej chorobe.

Pletenie dokonca môže zmierňovať depresie. V dnešnom svete moderných vymožeností používame našu kreativitu naozaj pomerne málo. Následkom toho môžeme trpieť ľahkými, ale aj ťažšími depresiami. Predísť tomu môžete práve pletením, vyšívaním alebo inou kreatívnou činnosťou. Spokojnosť pocítite za odvedenú fyzickú prácu a tiež za výtvor, ktorý vznikne pod vašimi rukami.

Vedecké štúdie, ktoré sa zaoberajú práve touto tematikou sú zatiaľ v začiatkoch, ale ak hľadáte spôsob, ako si večer po práci trochu vylepšiť náladu a duševné zdravie, rozhodne vám kreatívna činnosť neuškodí, práve naopak. Tvorivé úsilie je ten najlepší liek. Ak neviete kde začať, mám pre vás jeden jednoduchý tip, ktorý som mimochodom odkukala od svojej starej mami. Zhromaždite všetky fotografie a kúpte si pár nových fotoalbumov. Každý večer si sadnite k fotografiám a rozdeľte ich na rôzne kategórie ako napríklad rodina, priatelia, chaty, dovolenky, vnúčatá, svadby a podobne. Zakladaním fotografií a vytváraním zaujímavých koláži budete vykonávať kreatívnu činnosť a zároveň si zaspomínate na staré dobré časy a oživíte si staré, možno aj zabudnuté spomienky. Kreativita by mala mať vo vašom živote akú takú prioritu a hlavne, je treba k tomu pristupovať s radosťou a úsmevom. Veľa šťastia!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 21. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.